10 yıl içinde süpermarketler, laboratuvarda yetiştirilmiş etlerle dolacak

Yeni Güney Galler Üniversitesi, Kimya Mühendisliği Fakültesi’nden Profesör Johannes le Coutre, “Önümüzdeki 5-10 yıl içinde bu ürünlerin süpermarket raflarına hakim olduğunu görmeyi hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

Laboratuvarda yetiştirilen etler şu anda gerçek etlerden 30 kat daha maliyetli. Bu etler, canlı bir hayvandan biyopsiyle alınan hücrelerden yapılıyor. Hücreler daha sonra laboratuvar ortamında, gerçek etle aynı besin özelliklerine, görünüşe ve lezzete sahip bir malzemeye dönüştürülüyor. Bu süreç, sağlık uzmanlarının besin içeriğini büyük ölçüde kontrol edebilmesini sağlıyor.

Prof. Le Coutre, sera gazı emisyonlarının yaklaşık %14’ünün hayvancılıktan kaynaklandığını ve endüstrinin, biyolojik çeşitlilik kaybının en önemli nedenleri arasında yer aldığını ifade ediyor. Ayrıca profesöre göre bazı ülkelerde tatlı su arzının yaklaşık %25’i hayvancılık için kullanılıyor. Le Coutre açıklamalarına şöyle devam ediyor;

Hayvancılık endüstrisi ve bağlantılı gıda sistemleri, güvenilirlik ve sürdürülebilirlik dahil olmak üzere çeşitli sorunlarla karşılaşıyor. Üzerinde çalıştığımız şey yalnızca bilimsel ve ticari açıdan değil, etik açısından da heyecan verici. Çünkü gıdayla ilişkimizi değiştirecek.

Prof. Le Coutre’ye göre “hücresel tarım” diye adlandırılan yeni endüstri, sadece laboratuvarda yetiştirilen etle sınırlı değil. Zira bilim insanları bu teknolojiyi deniz ürünleri ve hatta süt ürünleri gibi diğer endüstrilerde de kullanmayı hedefliyor. Yapay etin içindeki besin maddelerinin insan vücudunda dolaşıma girip girmeyeceği ve aktif bir etki yapıp yapmayacağı hala belirsiz.

‘Kaynak: Independent Türkçe, Yeni Güney Galler Üniversitesi, Epoch Times’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın