120 milyon yıl önce yaşamış iki yeni kazıcı hayvan keşfedildi

Paleontologlar, 120 milyon yıl öncesindeki Kretase döneminde, dinozorlardan böcek ve bitkilere kadar zengin bir canlı çeşitliliğini barındıran Jehol Biota ekosisteminde yaşayan iki yeni memeli benzeri türlerin fosil keşfetti.

Nature

Çin’in kuzeydoğu bölgesindeki fosillerden biri, soyu tükenmiş bir omurgalı familyası olan tritylodontid’e ait. Diğeri ise modern plasentalı memelilerin uzaktan kuzeni eutriconodonta grubundan. Hakemli bilim dergisi Nature’da yayımlanan araştırmada paleontologları, iki fosilin de birbiriyle yalnızca uzaktan akraba olmasına rağmen benzer kazıcılık özellikleri geliştirdiğini belirledi.

Günümüzde kazıcı olarak evrilen memeliler, bu işlemi gerçekleştirebilmek için kendilerine has kısa uzuvlar, güçlü önayak ve ellerle kısa kuyruk özelliklerini geliştirdiler. Uzmanlar, bu özelliklerin fosillerde de bulunduğunu tespit etti. Bu özellikler “tırmalayarak kazıma” olarak adlandırılan davranışı ifade ediyor. Araştırmanın başyazarı Jin Meng, fosillerin “Jehl Biota ekosistemindeki tırmalayarak kazma davranışını gösteren canlılara dair ilk bulgu” dedi.

‘Kaynak: Independent Türkçe, Science DailyEurekalert

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın