35 milyon ışık yılı uzaklıkta bir süpernova patlaması keşfedildi

CTVnin aktardığına göre, Kanada’nın Saskatchewan Üniversitesi’nde görevli bilim insanı astrofizikçi Dr. Daryl Janzen, PROMPT-USASK Skynet robotik teleskobu ile 35 milyon ışık yılı uzaklıkta süpernova patlamasının görüntüsünü keşfetti. Son bir yıldır her gece galaksiyi tarayan astrofizikçi Dr. Janzen, “Nihayet bir keşif yapmak eğlenceliydi.” ifadelerini kullandı.

Teleskopla kaydedilen patlamanın, uzakta küçük bir ışık noktası gibi göründüğünü ifade eden Janzen, bunun ikinci tip bir süpernova olduğunu ve patlayarak devasa bir yıldızın ömrünün sonunu getirdiğini ifade etti. Astrofizikçi, SN 2021gmj adını verdikleri 35 milyon ışık yılı uzaklıktaki süpernovanın, güneşin en az sekiz katı büyüklüğünde olduğunu söyledi.

Süpernovaların astrofizikçilerin yıldızları ve galaksileri daha iyi anlamalarına yardımcı olduğunu anlatan Janzen şu ifadeleri kullandı;

Ayrıca süpernovalar çok uzak mesafelerden görebileceğimiz kadar parlak oldukları için, bir bütün olarak evrenin gelişimini anlamamıza katkıda bulunan mesafe ölçümlerine yönelik önemli kaynaklardır.

‘Kaynak: Independent Türkçe, AA, CTV’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın