ABD’nin Kaliforniya eyaletinde, karaya canavara gibi bir balık vurdu

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde, cam kırıklarına benzeyen keskin siyah dişleriyle dikkat çeken yaklaşık 50 santimetre boyutundaki Pasifik futbol topu balığını (Pacific footballfish) karaya vurdu.

Kaliforniya Eyaleti Parkları, sıradışı bir görüntüye sahip bu türün 200’den fazla üyeye sahip fenersiler takımına ait olduğunu bildirdi. Latince adı Himantolophus sagamius olan korkunç yaratığın, 900 metre derinlikte yaşadığı kaydedildi. Bu hayvanlar “fosforlu ampülleri” sayesinde kalamarları ve kabukluları yakalayıp yiyor.

Sahile vuran balığın dişi olduğu düşünülüyor. Yetkililer, dişilerin tepelerinde “karanlık sularda avlarını cezbedebilmek için yem olarak kullandığı biyolüminesan uçlu uzun bir çıkıntı” olduğunu söyledi. Ayrıca dişilerin 1 metre, erkeklerinse sadece 2,5 santimetre uzunluğa ulaşabildiğini sözlerine ekledi. Crystal Cove Eyalet Parkı, bu konuyu şu ifadelerle açıkladı;

Erkeklerin tek amacı bir dişi bulup onun üremesine yardım etmek. Erkekler dişileri, dişleriyle kavrayıp ‘cinsel parazit’ haline geliyor. En nihayetinde dişiyle, testislerinden başka geride hiçbir şey kalmayana kadar birleşiyor.

Gerçek bir fener balığını sapasağlam görmek çok nadir bir olay. Balığın nasıl ve neden kıyıya vurduğu gizemini koruyor.

“Kaynak: Independent Türkçe, CNN International, Guardian

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın