Antik Mısır’da kediler neden bu kadar değerliydi?

Antik Mısır’da kediler neden bu kadar değerliydi?

Arkeologların ortaya çıkardığı heykellerden mücevherlere kadar kedi temalı eserlere bolca rastlamak mümkün. Ayrıca Antik Mısırlıların sayısız kediyi mumyaladığı ve dünyanın bilinen ilk evcil hayvan mezarlığını inşa ettiği de biliniyor. Peki eski Mısır’da kediler neden bu kadar değerliydi?

ABD’deki Smithsonian Ulusal Asya Sanatı Müzesi’ne göre Mısır’da tanrıların ve yöneticilerin kedi benzeri niteliklere sahip olduğuna inanılıyordu. Söz konusu inanışa göre tanrılar ve yöneticiler, tıpkı kediler gibi ikili bir mizaca sahipti. Bir yandan koruyucu ve sadık, diğer yandan hırçın, bağımsız ve öfkeli karakterleri vardı. İşte bu durum eski Mısırlıların, kedileri özel yaratıklar olarak görmesini ve o dönemde kedi şeklinde heykeller yapıldığını açıklayabilir.

Eski Mısırlıların kedi sevgisinde faydacı bir yaklaşım da hakimdi. Bu sevimli hayvanlar, muhtemelen fare ve yılan avlama yeteneklerinden dolayı sevilmişlerdi. İngiltere’deki University College London’dan yetkililere göre eski Mısırlılar, kedilere hayranlıklarından birçok kız çocuğuna kedi anlamına gelen “Mitt” ismi veriliyordu.

Mısır’da kedilerin ne zaman evcilleştirildiği net olmasa da. arkeologlar daha önce, MÖ 3800 yılına kadar uzanan kedi mezarları keşfetmişti. Ayrıca yapılan bir çok çalışma, bu kedi saplantısı uğursuz bir tarafının da olduğunu gösteriyor. Antik Mısır’da M.Ö. 700’den itibaren milyonlarca kedinin öldürülmesi ve mumyalanması için endüstri kurulmuştu. Bu endüstri, hayvanlar, ölen insanlarla birlikte gömülmesi üzerine kuruluydu.

Hakemli bilimsel dergi Scientific Reports‘ta geçen yıl yayımlanan bir araştırmada mumyalanmış hayvanlar üzerinde X-ışını taraması yapılmıştı ve hayvanlardan birinin yavru kedi olduğu, ayrıca kasten öldürüldüğü ortaya çıkmıştı. Kedilerin kurban edildiği bu uygulama nadir de değildi. Araştırmanın yazarlarından Richard Johnsto, ‘Genellikle bu amaç için yetiştiriliyorlardı. Epey endüstriyelleşmişti. Kedi satışına özel çiftlikler vardı.‘ ifadelerini kullanmıştı.

Kanada’daki Toronto Üniversitesi’nde Mısır arkeolojisi uzmanı Mary-Ann Pouls Wegner bu uygulamanın dini inançlardan kaynaklandığını düşünüyor. Pouls, 2012’de verdiği bir röportajda, bu hayvanların çoğunun Antik Mısır tanrılarına adak olarak sunulduğunu söylemişti.

‘Kaynak: Independent Türkçe, Livescience, Scientific Reports’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın