Antik Roma'da mermerdeki israfın bugünkünden az olduğu keşfedildi
Antik Roma’da mermerdeki israfın bugünkünden az olduğu keşfedildi

Antik Roma’da mermerdeki israfın bugünkünden az olduğu keşfedildi

Bilim insanları, Antik Roma döneminde mermer üretimindeki malzeme israfının bugünkünden daha az olduğunu ortaya çıkardı.

Johannes Gutenberg Üniversitesi’nden Cees Passchier, Türkiye ve Kanada’dan araştırmacılarla birlikte yürüttüğü çalışmada şu ifadeleri kullandı;

Bugüne kadar Roma İmparatorluğu’ndaki mermer atölyelerine ait hiç düzgün kalıntı bulunamadı. Bu dönemdeki mermer işleme hakkında çok az şey biliniyor.

Hakemli bilim dergisi Journal of Archaeological Science: Reports’ta yayımlanan araştırmada, İzmir’deki Efes Antik Kenti’nde 2. yüzyıldan kalma bir evin duvarlarını süslemek için kullanılan “Cipollino” mermeri incelendi. Her bir plaka yaklaşık 1,3 metrekareydi.

Library of Ephesus

Bir plakanın üzerindeki testere izlerinden yola çıkan bilim insanları, hidrolik testereye benzeyen bir aletin kullanıldığı gücünü sudan alan bir fabrikada kesildiği sonucuna vardı. Ayrıca duvara monte edilen 40 plakanın, üç ila 4 ton ağırlığındaki tek bir mermer bloktan kesildiği kaydedildi. Bununla birlikte özel bir yazılım kullanılarak, mermer bloğun üç boyutlu modeli oluşturuldu. Böylece, plakaların üretim aşamasındaki malzeme israfı hakkında bilgiler elde edildi.

Mermer bloktan 42 plaka kesildiğini, plakaların yaklaşık 16 milimetre kalınlığında, kesme ve cilalamadan kaynaklanan boşlukların ise yaklaşık 8 milimetre olduğunu söyleyen Passchier, şu ifadeleri kullandı;

Üretimdeki malzeme israfı yaklaşık üçte bire eşit. Yani pek çok modern mermer üretim biçiminin israf oranlarından daha az. Roma İmparatorluğı döneminde mermer yapmanın epey verimli olduğu sonucuna varabiliriz.

İki plakanın cilalama veya nakliye sırasında kırıldığını düşünüyoruz. Bu, kırılma nedeniyle israfın %5 olacağı anlamına geliyor. Şaşırtıcı derecede düşük bir oran.

“Kaynak: Independent Türkçe, Phys.org, EurekAlert

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın