Araştırmaya göre vardiyalı çalışanlarda kalp hastalığı riski daha yüksek
Araştırmaya göre vardiyalı çalışanlarda kalp hastalığı riski daha yüksek

Araştırmaya göre vardiyalı çalışanlarda kalp hastalığı riski daha yüksek

Avrupa Kardiyoloji Derneği’nden araştırmacılar, sirkadiyen ritimdeki yanlış hizalamaya, yani bireylerin “sosyal saati” ve “biyolojik saati” arasındaki farka odaklanarak yaptıkları çalışma ile, vardiyalı çalışanlarda kalp hastalıkları riskinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

Lizbon Üniversitesi’nden ve çalışmanın yazarlarından Dr.Gamboa Madeira, bu durumu şu ifadelerle açıkladı;

Sirkadiyen yanlış hizalanma, vücudunuzun istediği şeyle (örneğin, 10.00’da uykuya dalmak) sosyal yükümlülüklerinizin gerektirdiği şeyler (örneğin gece yarısına kadar çalışmak) arasında uyumsuzluk olduğu anlamına gelir.

Sosyal ve biyolojik saati birbiriyle uyumlu olmayan kişiler, günlük hayatlarında genellikle yorgunluk çekiyor. Bilim insanları bu duruma “sosyal jetlag” ismini veriyor. Araştırmacılar bu uyumsuzluğun sağlık üzerindeki etkilerini anlamak için vardiyalı çalışan depo işçilerdeki kardiyovasküler hastalık riskini inceledi. Ekip, günün 24 saati açık olan bir perakende satış noktasının deposunda çalışan 301 kişiyle görüştü.

Depodaki personel, üç farklı vardiya halinde çalışıyordu. İlk vardiya 06:00 ve 15:00 arasında, ikinci vardiya 15:00 ve gece yarısı arasında, üçüncü vardiya ise 21:00 ve 06:00 arasındaydı. İşçilerin %59’u, yaklaşık iki saat kadar sosyal jetlag’e maruz kalıyordu. %33’ü jetlag’a 2 ila 4 saat maruz kalırken ve %8’inde bu süre 4 saatten fazlaydı.

Bireylerin tıbbi durumunu inceleyen araştırmacılar, daha yüksek sosyal jetlag düzeyini, yüksek kardiyovasküler riskteki artışla ilişkilendirdi. Sonuçlar, bireylerin “yüksek kardiyovasküler risk altında” diye sınıflandırılma olasılığının, fazladan her sosyal jetlag saati için %31 oranında arttığını ortaya koydu. Dr. Madeira şu ifadeleri kullandı;

Bu bulgular, yanlış hizalamanın vardiyalı çalışmayla olumsuz sağlık sonuçları arasındaki ilişkiyi en azından kısmen açıklayabileceğine dair artan sayıda kanıta bir yenisini ekledi.

‘Kaynak: Independent Türkçe, Eurek Alert, Daily Mail’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın