Aspirinin hava kirliliğinin olumsuz etkilerini azalttığı gözlemlendi

Günümüzde dünyanın her ülkesinden dev şehirler, örneğin Pekin ve Los Angeles, zaman zaman turuncuya dönmüş manzaralarla karşımıza gelebiliyor. Bu turunculuk her ne kadar güzel sayılabilecek görüntüler yaratıyor olsa da aslında çok daha kötü bir şeyin habercisi. Turuncu dumanın kaynağı, hava kirliliği.

Bilim insanları, beyaz tenli yaşlı erkeklerden oluşan bir örneklemde hava kirliliğinin bilişsel sağlık üzerinde olumsuz kısa vadeli etkilerle ilişkili olduğunu ortaya koydu. Çalışmadan elde edilen sonuçlar, genellikle tehlikeli olarak kabul edilmeyen PM 2.5 kirlilik seviyelerinin, kısa vadeli hava kirliliği nedeniyle bireylerin bilişsel gerilemeye maruz kalmasına neden olabileceğini gösterdi. Çalışmanın başındaki isim olan Xu Gao, PM 2.5’in güvenli bir bölgesinin olmadığını açıkladı.

Çalışmada ilginç bir sonuç daha elde edildi. Bilim insanları, aspirin gibi steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID) olarak bilinen ilaçları kullanan erkeklerin PM 2.5 kirliliğinden normalden daha az etkilendiğini keşfetti. NSAID’lerin bilişsel performansla herhangi bir ilişkisinin olmadığı düşünülüyordu. Bilim insanları, yeni bulgu nedeniyle NSAID’lerin kirli havayı solumaktan kaynaklanan enflamatuar tepkiler üzerinde ‘değiştirici bir etkiye’ sahip olduğunu düşünüyorlar.

Yine de elde edilen bulgular, çalışma henüz başlangıç seviyesinde olduğu için kesinlik taşımıyor. Dolayısıyla NSAID’lerin hava kirliliğinden korunmak için bir yol olarak görülmemesi gerekiyor. Ayrıca çalışmada yalnızca beyaz tenli yaşlı erkekler ele alındığından, sonuçlar diğer etnik gruplar ve kadınlar için genellenemeyebilir.

“Kaynak: Webtekno, İnverse”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın