‘Astronotların Mars’ta helikopterle seyahat etmesi için yeterli atmosfer yok’

‘Astronotların Mars’ta helikopterle seyahat etmesi için yeterli atmosfer yok’

Mars’a Perseverance uzay aracının karnındaki bölmesinde giden Ingenuity Mars helikopteri heyecan uyandırmaya devam ederken, helikopterin başarılı olması halinde astronotların Mars’ta helikopterle seyahat etmesinin mümkün olacağını düşünüyordu. Fakat NASA, bu konuda son noktayı koydu.

Uzay ajansının yöneticilerinden Thomas Zurbuchen ve Ingenuity Projesi Yöneticisi MiMi Aung, NASA’nın resmi Twitter hesabından, astronotların Kızıl Gezegen’de helikopterle seyahat etmesiyle ilgili soruya “Maalesef Mars’ta insan taşıyamıyoruz. Orada yeterli atmosfer yok.” yanıtını verdi. Aung uçan araçlarla, astronotlar ve bilimsel araştırmalar için sadece önem arz eden malzemelerin taşınmasının hedeflendiğini belirtti.

Ingenuity’nin rotorları arasında yaklaşık 1,2 metre var. Aung, daha ağır yüklerin taşınması için bu mesafenin 3,5 metreye kadar artırılabileceğini ancak helikopterin buna rağmen insan vücudunu kaldıramayacağını söyledi. 1,8 kilogramlık helikopter, uçuş denemesi için 4 Nisan’da serbest bırakılmıştı. 11 Nisan’da gerçekleştirilmesi planlanan denemenin, rotorlarla yapılan test sırasında meydana gelen bir sorun sebebiyle 14 Nisan’dan önce yapılamayacağı duyurulmuştu.

NASA pazartesi yaptığı açıklamadaysa Ingenuity’nin yazılım güncellemesine ihtiyaç duyduğunu ve deneme için gelecek hafta yeni bir tarih belirleyeceklerini bildirmişti. Perseverance’ın güvenli bir mesafeden izleyeceği minik hava aracının, ilk uçuşunda yüzeyden 4,6 metre kadar yükselmesi ve yaklaşık 30 saniye havada kalması planlanıyor.

‘Kaynak: Independent Türkçe, CNET’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın