Avrupa Uzay Ajansı, Ay toprağından oksijen üretecek - Bilim ve Teknoloji
Avrupa Uzay Ajansı, Ay toprağından oksijen üretecek

Avrupa Uzay Ajansı, Ay toprağından oksijen üretecek

Belçika’lı bir teknoloji firması, Ay toprağından oksijen üretecek cihazlar geliştirmek için Avrupa Uzay Ajansı’yla anlaştı.

Firmanın duyurduğu, geçen hafta yapılan sözleşme kapsamında Space Applications Services isimli şirket, üç deneysel reaktör inşa edecek. Reaktörler, ESA’nın 2025’te başlatmayı planladığı kaynak kullanım gösterimi (ISRU) isimli görevde, oksijen üretim sürecinin değerlendirilmesi için Ay’da test edilecek.

Cihazlarda kullanılan teknik, Ay taşlarında bulunan ve %45 oranında oksijen barındırdığı bilinen regoliti metal alaşımlarına ve saf oksijene ayrıştıracak. Ayrıca bu teknikte oksijen üretiminden sonra kalan metal alaşımları da israf edilmeyecek. Bunların gelecekte Ay’da veya Mars’ta kurulacak üsler için 3 boyutlu baskı tekniğiyle kullanışlı cisimlere dönüştürülebileceği düşünülüyor.

Space Applications Services, Ay toprağından oksijen üretimi için başka bir teknik de araştırıyor. Bu teknikte de ilmenit madeni, hidrojen gazıyla etkileşime sokuluyor. İlmenit, Ay’ın bazı bölgelerinde bulunan titanyum açısından zengin bir maden. Bu teknikte, söz konusu maden hidrojen gazıyla birlikte kapalı bir kapta ısıtılıyor. Isının varlığında ilmenitteki oksijen, hidrojenle reaksiyona giriyor ve su buharı oluşturuyor.

“Kaynak: Independent Türkçe, Space, Space Applications”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın