Avrupa’ya gelen Homo Sapienslerin DNA’sında Neandertal genleri çıktı

Avrupa’ya gelen Homo Sapienslerin DNA’sında Neandertal genleri çıktı

Bilim insanları, bulunan en eski modern insan olan Homo sapiens DNA’sını inceleme sonucunda, Avrupa’ya gelen ilk insanların çoğunun soy ağacında Neandertallerin yer aldığını tespit etti.

7 Nisan’da hakemli bilimsel dergi Nature’da yayımlanan iki araştırma, Avrupa’da Homo sapiens ve Neandertaller arasındaki ilişkileri ortaya koyuyor. Çalışmalardan biri Bulgaristan’daki Bacho Kiro Mağarası’nda bulunan bir dişe ve diğer kalıntılara dayanıyor. Diğer çalışma ise Çekya’da Zlaty kun isimli mağarada bulunan neredeyse eksiksiz bir kafatasına dayanıyor.

Nature

Avrasya’daki ilk insanlar, günümüzdeki modern insanlar gibi Neandertal DNA’sı taşıyordu. Araştırmacılar, bunun muhtemelen 50-60 bin yıl önce Ortadoğu’daki grupların melezleşmesinden kaynaklandığını düşünüyordu. Fakat sonraki araştırmalar, modern insanların Avrupa’da da Neandertallerle melezleştiğini gösterdi. İsrail’deki Tel Aviv Üniversitesi’nden paleogenetikçi Viviane Slon, ‘Farklı zamanlar, farklı yerler… Tekrar tekrar melezleşmişler.’ ifadelerini kullandı.

Nature

Bacho Kiro’da bulunan kalıntıları inceleyen araştırmacılar kalıntıların ait olduğu bireylerin soy ağacına, 6 veya 7 kuşak önce, yani görece yakın bir zamanda Neandertallerin dahil olduğunu ve iki insan grubu arasındaki bu melezleşmenin Avrupa’da yaşandığını ortaya çıkardı. Çekya’daki diğer çalışmayı yöneten paleogenetikçi Johannes Krause ise, Zlaty kun mağarasında kafatasının ait olduğu kadın bireyin, Neandertal atalarının daha eskilere muhtemelen 70-80 kuşak önceye dayandığını bildirdi.

Araştırmanın başyazarı Kay Prufer, şimdi bu iki kalıntı setinin ait olduğu nüfusların birbiriyle nasıl ilişkilendiğini anlamayı umarak şu ifadeleri kullanıyor;

Hiç tanımadıkları topraklara giren ilk Avrupalıların kim olduğunu bilmiyoruz. Genomlarını analiz ederek, kendi tarihimizin zamana yenik düşmüş bir aralığına ışık tutuyoruz.

‘Kaynak: Independent Türkçe, Nature, Science Alert’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın