Avustralya'daki gizemli dev hayvanların neslinin neden tükendiğini bulundu
Avustralya’daki gizemli dev hayvanların neslinin neden tükendiğini bulundu

Avustralya’daki gizemli dev hayvanların neslinin neden tükendiğini bulundu

Bir zamanlar kadim Sahul kıtasında (Avustralya anakarası, Tasmanya, Yeni Gine ve komşu adalardan oluşan kıta) gezinen büyük vombat benzeri yaratıklar, yaklaşık 180 cm boyunda kuşlar ve çok uzun kertenkelelerin nesli 42 bin yıl önce tükendi. Yeni bir çalışma ile, Avustralya megafaunasının neslinin gizemli biçimde tükenmesine etki eden sebeplerin, fiziki özellikler yerine iklim değişikliği gibi diğer faktörler olabileceğini ortaya koyuldu.

Başlangıçta fosiller ve arkeolojik ipuçları bilim insanlarının, büyük boyutlar, yavaş büyüme ve düşük doğurganlığın megafauna için engel teşkil ettiğini düşündürmüştü. Avustralya’daki Flinders Üniversitesi’nden Profesör Corey Bradshaw, megafaunanın farklı çevre koşulları altında hayatta kalma şansını tahmin etmek amacıyla popülasyon simülasyonu modelleri geliştirdiğinde, bu hipotezi test etti.

Nesli tükenmiş 13 megafauna türü ve bunlarla karşılaştırmak adına, günümüzde mevcut 8 türden hangisinin hayatta kalma şansının en yüksek olduğunu tespit edebilmek için artan avlanma baskısından şiddetli kuraklıklara kadar bir dizi simülasyon başlatıldı. Simülasyon sonuçları ile megafauna türlerinin neslinin tükendiği tarihleri belirleyen fosil kanıtlarını karşılaştıran Profesör Bradshaw ve ekibi, ikisi arasında bağ görmeyi düşünüyordu.

Fakat daha yavaş büyüyen ve düşük doğurganlığa sahip türlerin neslinin tükenme ihtimali, daha doğurgan yaratıklara kıyasla yüksek olsa da neslin tükenmesi ihtimali ile fosil kayıtları arasında güçlü bir ilişki yoktu. Profesör Bradshaw, karşılaştırmada kullanılan kısa gagalı dikenli karıncayiyenler, emular, çalı hindileri ve vombatlar gibi canlı türlerin neslinin tükenme ihtimalinin megafaunaya kıyasla daha fazla olduğunu keşfetti.

Araştırmacılar neslin tükenme nedeninin muhtemelen avlanma gibi insan etkileşimi veya bölgesel iklim değişiklikleri gibi daha karmaşık ve yerel etkiler olduğu sonucuna vardı. Profesör Bradshaw, konuyla ilişkin şu açıklamayı yaptı;

Sonuçlarımız, bir türe özgü ekolojiye bağlı olarak tüm vücut boyutlarında neslin tükenmesi riskinin yüksek olabileceği fikrini destekliyor. Bu durum, gelecekteki iklim değişikliği ve insan etkisi kaynaklı nesil tükenmelerini tahmin etmenin biyolojinin ilk ilkeleri gereğince her zaman kolay olmadığı anlamına geliyor.

‘Kaynak: Independent Türkçe’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın