Avustralya’daki Spinifex bitkilerinde oluşan peri halkalarının sebebi bulundu

Avustralya’daki Spinifex bitkilerinde meydana gelen peri halkalarının sebebi daha önce yapılan çalışmalarda muhtemel olarak böcekler, kuraklık ve topraktaki besinler olarak görülmüştü. Fakat halkaların neden oluştuğu konusunda bir görüş birliğine varılamamıştı. Yeni bir araştırmayla peri halkalarının sebebinin topraktaki mikroplar olduğu ortaya kondu.

Bu yeni araştırmayı yürüten Yeni Güney Galler Üniversitesi’nden Angela Moles, Avrupa’da, bir noktada biriken toprak patojenleri yüzünden halka şeklinde büyüyen otlar bulunduğunu ortaya çıkardı. Moles ve yüksek lisans öğrencisi Neil Ross bu bilgiden hareket ederek, Avustralya’nın kuzeyindeki bir çölde ortaya çıkan halkaların içinden ve dışından toprak örnekleri topladı.

Bu toprakların bir kısmını laboratuvarda sterilize ederek mikroplardan arındırılmasının ardından, Spinifex tohumları, hem mikrobun olduğu hem de sterilize edilmiş topraklara ekildi. Hakemli bilimsel dergi Australian Journal of Botany’de yayımlanan sonuçlar, tohumların halkaların içinde toplanan sterilize edilmiş toprakta daha kolay filizlendiğini ortaya çıkardı. Bitkiler, tohumlar halkaların dışından alınan mikropların arındırılmadığı toprakta da benzer şekilde büyüdü.

Ayrıca Moles, halkanın dışından alınan sterilize edilmiş toprağın, halkanın içinden alınan sterilize edilmeyen toprak kadar kötü olduğunu keşfetti. Bu sonucun, topraktaki bazı mikropların fidelerin büyümesine yaradığını gösterdiğini ifade eden Moles, şu ifadeleri kullandı;

Halkanın dışından alınan topraktaki her şeyi öldürmenin zararlı etkileri olabilir. Sonuçlar, toprak patojenlerinin çevremizdeki bitkilerin büyümesini sessizce şekillendirdiğine işaret ediyor.

‘Kaynak: Independent Türkçe, New York Times, EurekAlert’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın