Az yağlı beslenmek erkeklerin testosteron seviyesini düşürüyor

İngiltere Worcester Üniversitesi’nde akademisyen Joseph Whittaker’ın yönettiği araştırma, az yağlı beslenmenin erkeklerin testosteron seviyesini düşürdüğünü ortaya çıkardı. 6 farklı çalışmaya katılan toplam 206 erkeğin verileri incelendi. Bu çalışmalarda katılımcılar önce yüksek yağlı (% 40 yağ), daha sonra az yağlı (% 20 yağ) gıdalar tüketmişti.

Sonuçlar, katılımcıların testosteron seviyesinin az yağlı beslenmede ortalama %10-15 oranında azaldığını gösterdi. Özellikle az yağlı vejetaryen beslenmede %26’ya varan düşüşler gözlemlendi. Medical Xpress’in yayınladığı haberde, normal testosteron seviyesinin erkeklerin akıl ve cinsel sağlığı için önemine dikkat çekilirken, düşük testosteron seviyesinin de kalp hastalıkları, diyabet ve Alzheimer riskiyle ilişkili olduğu belirtildi.

Uzmanlar, genellikle bitkisel yağlarda bulunan çoklu doymamış yağın, hücrelerin testosteron üretme kabiliyetine zarar verebileceğini ifade ederek şunları söyledi;

Sonuçlarımız çoklu doymamış yağın testosteron için en kötü yağ olduğuna işaret ediyor. Sonuçlarımızı doğrulamak için birkaç çalışma daha görmek istiyoruz… Bu arada testosteron seviyesi düşük erkeklerin az yağlı beslenmeden kaçınması akıllıca olacaktır.

Yağ tüketimi beslenme uzmanlarının sıkça tartıştığı bir konu. ABD ve İngiltere’deki beslenme kılavuzlarında yağ tüketimi, toplam kalorinin %35’inden azıyla sınırlandırılıyor. İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi doymuş yağ tehlikesine dikkat çekiyor. Bunların kolesterolü yükseltebileceğini ve kalp hastalıkları riskini artırabileceğini bildiriyor.

‘Kaynak: Independent Türkçe, Medical Xpress, Daily Mail

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın