Beyaz denizkulaklarının nesli kimyasal aşk iksiriyle yok olmaktan kurtarıldı
Beyaz denizkulaklarının nesli kimyasal aşk iksiriyle yok olmaktan kurtarıldı

Beyaz denizkulaklarının nesli kimyasal aşk iksiriyle yok olmaktan kurtarıldı

Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmacılar, nesli tükenmekte olan beyaz denizkulaklarının kurtarmak için ilginç bir yönteme başvurdu ve bazı kimyasal maddelerden aşk iksiri hazırladı. Böylece deniz kulaklarının sayısı arttırıldı.

Araştırmacılar hayvanları bu solüsyonla saatlerce ıslatıyor. Böylelikle spermlerini ve yumurtalarını salmasına yol açan afrodizyak sağlanıyor. Bu küçük yumuşakçalar genellikle alglerle besleniyor ve yaklaşık 35-40 yıl yaşıyor. Güçlü ve kaslı “ayaklarıyla” denizdeki kayalara ve diğer sert yüzeylere tutunan hayvanlar, oval şekilli kabukları sayesinde yırtıcılara karşı korunuyor.

Fakat bir zamanlar ABD’nin ve Meksika’nın kıyılarında milyonlarca sayıda bulunan bu yumuşakçalar, 2001’den beri ABD’nin tehlike altındaki türler listesinde yer alıyor. Çünkü hayvanların popülasyonu aşırı avlanma, hastalıklar ve düşük üreme oranları gibi sebepler yüzünden epey düştü.

Bilim insanları, yaklaşık 10 yıl boyunca hiçbir beyaz denizkulağının dünyaya gelmemesinin ardından devreye girdi. Kaliforniya Üniversitesi’nden Kristin Aquilino ve ekibi, deniz suyu ve hidrojen peroksitten oluşan “iksirle” hayvanların sayısını artırmayı başardı. Aquilino şu ifadeleri kullandı;

Bu hayvanların nesli tükenmek üzere. Bizim yardımımız olmadan kurtulamazlar. Denizkulağı uzun mesafe ilişkilerinde berbat. Üreme hücrelerini serbest bırakmaları için onları çok romantik bir solüsyonun içine koyuyoruz. Böylece hücreleri laboratuvar ortamında birleştirebilir ve dünyaya yavrular getirebiliriz.

Onları çok fazla strese sokmadığımızdan emin olmak istiyoruz. Verilen bu aranın, hayvanlara iyi gelip onları daha üretken hale getirmesini umuyoruz.

Hayvanların yumurtlama sayısı 2019’da 25 bine ulaşmıştı. Ancak pandemide tek bir çalışma yürütülebildiği için sayı düştü. Öte yandan Aquilino, larvaların şimdiye kadarki en yüksek hayatta kalma oranlarına sahip olduğunu belirtiyor.

“Kaynak: Independent Türkçe, Reuters, NOAA

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın