Beyinlerinin boyutunu genişletip küçültebilen ilk böcek türü keşfedildi

Beynini büyütüp küçültebilen, ardından eski boyutuna geri döndüren hayvanların sayısı sınırlı olsa da araştırmacılar bu kapasiteye sahip ilk böcek türünün, uzun mesafelere atlayabilen ve boyutunun iki katı avları avlayabilen Hint zıplayan karınca olduğunu keşfetti. Bal arılarının da beyinlerinin boyutunu genişletebildiği biliniyor ama hem genişletip hem küçültebilen ilk böcek türü olarak bu karıncalar kayıtlara geçmiş oldu.

New York Times

Beynini büyütüp küçültebilen, ardından eski boyutuna geri döndüren hayvanların sayısı sınırlı olsa da araştırmacılar bu kapasiteye sahip ilk böcek türünün, uzun mesafelere atlayabilen ve boyutunun iki katı avları avlayabilen Hint zıplayan karınca olduğunu ortaya çıkardı. Bal arılarının da beyinlerinin boyutunu genişletebildiği biliniyordu fakat hem genişletip hem küçültebilen ilk böcek türü olarak bu karıncalar kayıtlara geçti.

Uzmanlara göre beyindeki küçülmenin sebebi, vücudun sınırlı kaynaklarını üremek için seferber edebilmek. Ayrıca bir sebep de, kraliçe oldukları için yiyecek bulmak ya da avlardan korunmak gibi bir görevlerinin kalmaması. Bu karıncalar, kraliçe statüsüne geçtikten sonra yuvaların en dip taraflarında yaşadıkları için iyi görme kapasitesine ihtiyaçları kalmıyor. Bu yüzden beynin iyi görmeye yarayan kısmı da eskisi gibi kullanılamıyor. Fakat bu kraliçe, görevinden ‘azledilirse’, bu genişleyen ve küçülen kısımlar eski haline dönüyor.

​Proceedings of the Royal Society B dergisinde bugün yayınlanan araştırmada, ABD’deki Kennesaw Eyalet Üniversitesi’nden Dr Clint Penick ve ekibi, bu kraliçelerin yeniden işçi karınca konumuna dönmesini sağlayacak bir deney yapıp, fizyolojik ve davranışsal değişimler olup olmayacağını gözlemledi. 30 koloninin kullanıldığı deneyde, her koloniden iki gelişmiş işçi karınca işaretlendi. Bu iki karıncadan biri plastik bir kutu içinde 3-4 hafta kadar izole biçimde bekletildi ve belli aralıklarla beslendi. Diğeri ise kolonisiyle yaşamaya bırakıldı.

National Graphic

Çalışma ekibi, izole haldeki ‘sözde kraliçenin’ yeniden koloni ortamına bırakıldığında da yeniden işçi statüsüne döneceğini tahmin etti ve 1-2 gün içinde bu karıncanın artık üreyemez hale geldiği, birkaç hafta içinde de normal işçi karınca davranışları göstermeye başladığı gözlemlendi. Yaklaşık 6-8 hafta sonra da bu karıncaların iç organlarının da eski boyutlarına döndüğünü gören Dr Penick, bu araştırmanın ‘beyin bölgesinin genişleyip küçülmesini kontrol eden mekanizmaları irdeleme fırsatı’ sunacağını düşünüyor.  Dr Penick konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı;

İşçi karıncalar bilişsel görevlerini yerine getirebilmek için daha büyük bir beyne ihtiyaç duyuyor ama bu kraliçeliğe geçen karıncalar fazla düşünmek zorunda değil. Kraliçelik yarışını kazandıktan sonra yumurtlayan makineden pek bir farkları kalmıyor.

‘Kaynak: The Guardian, National Graphic, Sputniknews’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın