Bilim insanları, 250 farenin ömrünü uzatmayı başardı - Bilim ve Teknoloji
Bilim insanları, 250 farenin ömrünü uzatmayı başardı

Bilim insanları, 250 farenin ömrünü uzatmayı başardı

İsrailli bilim insanları farelerin yaşam süresini ortalama %23 arttırmayı başardı. Bunun ileride insanlarda da uygulanabileceği öngörülüyor.

Hakemli bilimsel dergi Nature’da yayımlanan çalışmada, DNA onarımında rol oynayan ve normalde vücutta yaşlanmayla azalan SIRT6 isimli proteinin sayısı 250 farede artırıldı.

Bilim insanları, bu proteinin daha yoğun olduğu farelerin daha genç kaldığını ve kansere karşı hassasiyetlerinin azaldığını tespit etti. Bar-Ilan Üniversitesi’nden Prof. Dr. Haim Cohen, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı;

İnsanın beklenen yaşam süresinde buna denk bir sıçrama, ortalama 120 yaşına kadar yaşamamızı sağlar. Farelerde gördüğümüz değişiklikler insanlara uyarlanabilir ve bu mümkün kılınabilirse çok heyecan verici olur.

2012’de Cohen, hayvanlardaki protein seviyelerini artıran ilk araştırmacı olmuştu.Bu çalışmayla Cohen, erkek farelerin %15 daha uzun yaşamasını sağlamıştı. Ancak bu deneyin dişi fareler üzerinde hiçbir etkisi olmamıştı.

Uluslararası bir araştırma ekibinin katkılarıyla yapılan son araştırmada ise hem erkek hem de dişi farelerin beklenen yaşam süresinde sıçrama görüldü.

Erkek farelerin, herhangi bir tedavi uygulanmayan kontrol grubundaki diğer erkeklerden %30 oranında daha uzun yaşaması sağlandı. Dişi farelerin yaşam süresi de kontrol grubundaki hemcinslerinden %15 daha fazlaydı. Cohen’in görevli olduğu laboratuvardaki araştırmacılar şimdi SIRT6 proteininin insanlarda güvenli bir şekilde güçlendirilmesini sağlayacak tedavileri belirlemeye çalışıyor. Araştırmacılar bu hedefe iki ila üç yıl içinde ulaşmayı umuyor.

“Kaynak: Independent Türkçe, Times of Israel”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın