Bilim insanları, bin yıllık dışkı örneklerinde yeni mikroplar keşfetti
Bilim insanları, bin yıllık dışkı örneklerinde yeni mikroplar keşfetti

Bilim insanları, bin yıllık dışkı örneklerinde yeni mikroplar keşfetti

Bin yıllık dışkı örnekleri üzerinde çalışan bilim insanları, daha önce bilinmeyen mikroplar tespit etti. Bu mikropların obezite ve diyabet gibi hastalıklarla mücadelede kullanılabileceği ön görülüyor.

Mikroplar, bağırsak mikrobiyomunun bir parçası. Mikroflora veya mikrobiyota olarak da bilinen mikrobiyom, vücudumuzda yaşayan milyarlarca mantar, bakteri ve tek hücrelilerden oluşuyor ve hayati öneme sahip.

Eski dışkı üzerinde yapılan önceki araştırmaların çoğu, iyi korunmuş DNA örneklerinin olmaması sebebiyle ilerleyememişti. Şimdiyse ABD’nin Boston kentindeki Joslin Diyabet Merkezi’nden bilim insanları, Meksika’yla ABD’nin Utah eyaletinde bulunan ve 1000-2000 yıl öncesinden olduğu belirlenen 8 insan dışkısı örneğinin detaylı genetik analizini yaptı.

Araştırma ekibi, toplam 498 mikrobiyal genomu yeniden yapılandırdı. 61’i daha önce hiç görülmemiş olmak üzere 181’inin eski insanlara ait olduğu sonucuna varıldı. Bilim insanları bunun ardından bahsi geçen mikropları, günümüzdeki “sanayileşmiş” ve “sanayileşmemiş” topluluklardan insanların bağırsak mikrobiyomlarıyla karşılaştırdı.

Çalışmada, “sanayileşmemiş” topluluklar, “işlenmemiş gıdaların tüketildiği, antibiyotiğin az kullanıldığı ve daha hareketli olunan topluluklar” diye açıklandı. Bunun için Fiji, Madagaskar, Peru, Tanzanya ve Meksika gibi ülkelerdeki bazı kişilerden örnekler alındı. Karşılaştırma sonucunda eski insanlara ait genomların “sanayileşmemiş topluluklara” daha yakın olduğu ortaya kondu.

Kostic, bu genetik değişkenliği şu ifadelerle açıkladı;

Kadim kültürlerde çok çeşitli yiyecekler yeniyordu. Dolayısıyla burada daha farklı bir mikrop koleksiyonu olabilir. Ancak sanayileşme arttıkça ve ‘market’ beslenme düzenine geçtikçe, daha çeşitli mikrobiyom olmasını sağlayacak birçok besin kayboluyor.

Hakemli bilim dergisi Nature‘de yayımlanan çalışmada, ekibin yeniden yapılandırdığı mikropların, örneğin otoimmün hastalıklar gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabileceğini düşünüyor ve “İnsanlarla ilişkili bu mikropları, insanlara yeniden ekleyebiliriz.” ifadesini kullanıyor.

“Kaynak: Independent Türkçe, CNN International, EurekAlert”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın