Bilim insanları, Japonya'da dev bir çıyan türü keşfetti - Bilim ve Teknoloji
Bilim insanları, Japonya’da dev bir çıyan türü keşfetti

Bilim insanları, Japonya’da dev bir çıyan türü keşfetti

Japonya’daki Tokyo Metropolitan Üniversitesi ve Hosei Üniversitesi’nden bilim insanları, Japonya’da 20 cm uzunluğunda ve 2 cm kalınlığında dev bir çiyan türü keşfetti.

Hakemli bilim dergisi Zootaxa’da yayımlanan çalışmada, Yirmi çift ayağa sahip bu çiyana, kendisini Hera adlı tanrıçayla karşılaştırdığı için Zeus tarafından yalıçapkınına dönüştürülen kadının adı olan Scolopendra alcyona (S. Alcyona) adı verildi. Toplanan S. Alcyona örneklerinden birinin ayaklarının rengi, yalıçapkınının bacaklarının rengine benzediği için bu karar alındı.

Bilim insanları, birbirine çok benzeyen türleri bazı fiziksel farklılıklara göre ayırt edebiliyor. Ancak araştırmanın yazarlarından Katsuyuki Eguchi’ye göre bu, Scolopendra cinsi çıyanlarda yanıltıcı olabilir. Tokyo Metropolitan Üniversitesi’nde akademisyen olan Eguchi, ‘Scolopendra üyelerinin vücutları büyük olmasına rağmen yakından akraba olduğu türlerle arasında yalnızca birkaç fiziksel fark var.’ ifadesini kullandı.

Eguchi, S. alcyona türünden 7 örnek topladıklarını kaydetti. Yapılan incelemeler sonucunda, hayvanın 20. sıradaki ayaklarında bir çıkıntı olduğu ve diğer türlerde görülen dişilere sperm aktarımı için özel bacakların bulunmadığı görüldü. Böylece bu hayvanın daha önce bilinmeyen bir tür olduğu sonucuna varıldı. Araştırmacılar ayrıca bu hayvanların bazılarının nehir yataklarındaki kayaların altında bulunduğunu, bazılarınınsa kendilerini yakalayan kişilerden kaçarken sulara daldığını bildirdi. Araştırmaya göre bu, hayvanların hem suda hem de karada yaşadığını (amfibi) gösteriyor.

‘Kaynak: Independent Türkçe, LiveScience, Phys.org

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın