Bilim insanları komşumuz Venüs'ün bazı temel gizemlerini nihayet çözdü
Bilim insanları komşumuz Venüs’ün bazı temel gizemlerini nihayet çözdü

Bilim insanları komşumuz Venüs’ün bazı temel gizemlerini nihayet çözdü

Bilim insanlarının yaptığı yeni araştırma, bir günün ne kadar sürdüğü de dahil olmak üzere en yakın komşumuz Venüs hakkındaki temel olguların belirlenmesini sağladı.

Venüs’le ilgili en temel soruların çoğunda olduğu gibi, bu büyük ölçüde gizemli kaldı. Ancak şimdi bilim insanları gezegenin tam bir tur atmasının ne kadar sürdüğünü, ne kadar eğimli olduğunu ve çekirdeğinin ne kadar büyük olduğunu belirlediklerini açıkladı. Araştırmayı yürüten UCLA Dünya, gezegen ve uzay bilimleri profesörü Jean-Luc Margot, şu ifadeleri kullandı;

Venüs bizim kardeş gezegenimiz ama yine de bu temel özellikler bilinmiyor.

Venüs’ü son derece güçlü bir el feneriyle aydınlatıyoruz, tipik el fenerinizden yaklaşık 100 bin kat daha parlak. Ve disko topundaki yansımaları takip edersek, dönme [durumu] hakkında özellikleri çıkarabiliriz.

Araştırmacılar her günün ortalama olarak 243.0226 Dünya günü veya kendi yıllarımızın kabaca üçte ikisi kadar sürdüğünü belirledi. Ayrıca, Venüs’ün bir tarafa 2,6392 derece eğimli olduğu da keşfedildi. Bu da gezegenin, Dünya’mızın 23 derecelik eğimine kıyasla hayli düz durduğu anlamına geliyor.

Bu ölçümlerle bilim insanları çekirdeğe dair bir ölçüye de ulaşabildi. Çekirdeği yaklaşık 3 bin 500 kilometre genişliğinde -kabaca bizimkiyle aynı- fakat araştırmacılar bunun sıvı mı yoksa katı mı olduğunu kesin olarak söyleyemiyor.

Bulgular komşumuza ışık tutmaya yardımcı olmanın yanı sıra yüzeye yapılacak herhangi bir yolculuk için pratik olarak faydalı olacak çünkü gezegenin nasıl hareket ettiğine dair kesin bilgi olmadan mühendisler herhangi bir inişi tam olarak tespit etmekte zorlanacaktır. Profesör Margot, “Bu muhtemelen önceki tahminlerin neden birbiriyle uyuşmadığını açıklıyor” ifadesini kullandı.

Araştırmada bilim insanları 15 yıl boyunca Venüs yüzeyinden radar sinyalleri sektirdi. Yeni bulgular Nature Astronomy adlı akademik dergide yayımlandı.

“Kaynak: © The Independent”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın