Bilim insanları, memelilerin rektumlarından nefes alabileceğini keşfetti
Bilim insanları, memelilerin rektumlarından nefes alabileceğini keşfetti

Bilim insanları, memelilerin rektumlarından nefes alabileceğini keşfetti

Bilim insanlarının fareler ve domuzlar üzerinde yaptığı çalışmada, ilk kez memelilerin rektumlarından nefes alabileceğini ortaya koydu.

Suda yaşayan bazı organizmalar, düşük oksijen seviyesinde hayatta kalabilmek için bağırsaklarını kullanarak solunum yapma mekanizması geliştirmiştir. Ancak memelilerin benzer bir yeteneğe sahip olup olmadığı konusunda tartışmalar sürüyor.

İlk başta kök hücre kullanarak organ yapma üzerine odaklanan Takanori Takebe ve ekibi, daha sonra bu konuya eğilerek gözlerini solunum yapmada memelilerin mevcut organlarını kullanmaya çevirdi. Zira babası bir akciğer hastalığından mustarip olan Takebe, ventilatörlerin insan sağlığındaki önemine bizzat şahit olmuştu. Kovid-19 pandemisi de solunum cihazlarının tükenebileceğini göstermişti.

Tokyo Tıp ve Diş Üniversitesi’nde gastroenterolog olan Takebe “Şiddetli solunum yetmezliği çeken hastalara yardım etmek için farklı stratejilere ihtiyacımız var” ifadesini kullandı.

Araştırmacılar çalışmalarının başında bir bağırsak solunum sistemi tasarlayarak farelere rektumdan gaz halinde oksijen verdi. Çok düşük seviyede oksijen bulunan bir ortamda, farelerin sistem olmadan 11 dakikadan fazla hayatta kalamadığı görüldü. Hayvanların %75’i, normalde ölümcül olan düşük oksijen koşullarında 50 dakika hayatta kaldı. Ancak bu yöntemin bağırsak duvarına zarar verdiği tespit edildi. Bu yüzden araştırma ekibi, perfloro dekalin adlı bir bileşiğe oksijen ekleyerek hayvanlara sıvı oksijen vermeyi denedi.

Bulgular, hayvanların kanındaki oksijenin arttığını gösterdi. Ölümcül derecede düşük oksijenin bulunduğu ortamdaki fareler tekrar yürümeye başladı. Domuzların soluk teni de tekrar pembeleşti. Takebe, işlemin bu kadar iyi sonuçlanmasını beklemediğini söyleyerek, “Hayvanlar çok şiddetli hipoksi (oksijen yetmezliği) yaşasa da tamamen iyileşti. Bu beni gerçekten şaşırttı.” ifadelerini kullandı.

Takebe, yöntemin insanlar için güvenli olup olmadığının dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini ancak gelecek yıl klinik deneylere başlamayı umduğunu sözlerine ekledi. Araştırmaya dahil olmayan, Yale Üniversitesi’nden Gastroenterolog Caleb Kelly ise “Dürüst olmak gerekirse ilk başta güldüm. Bunun bir şaka olduğunu düşündüm. Ama aslında yöntemin mümkün olabileceği görülüyor.” dedi.

“Kaynak: Independent Türkçe, Phys.org, New York Times, Inverse

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın