Bilim insanları, plastik atıkları yakıta dönüştüren yeni bir yöntem keşfetti

Bilim insanları, geri dönüşümü zor plastikleri üretildikleri malzeme içinde çok daha az enerji gerektirecek bir yöntemle eriterek hazır yakıt haline dönüştürebilecekleri etkili bir yöntem keşfetti.

Science Advances isimli hakemli bilimsel dergide yayımlanan yeni araştırma, poliolefini eriterek orijinal haline, yani petrol ve gaza dönüştüren piroliz adlı bir sürece odaklanıyor.

Poliolefinler; pipetlerden ambalajlara kadar gündelik malzemelerde çok yaygın kullanılan bir plastik türü. Dünyanın plastik talebinin de üçte ikisini oluşturuyor. Ama aynı zamanda geri dönüşümü en zor olan türlerden biri ve her yıl milyonlarca ton plastiğin birikmesine neden oluyor. Ayrıca bu tür plastiklerin üretimi, petrol ve gaz endüstrisine gelecek vaat ediyor. Plastikler bugün petrol talebinin yalnızca yüzde 14’ünü oluştururken, 2050’ye kadar yarısına ulaşacağı düşünülüyor.

Yeni araştırmada tanıtılan teknik, tek kullanımlık plastiklerin işlenmesi için geri dönüşümü zor olan her türden plastiği sıvı petrokimyasallara dönüştürebiliyor. Yani poliolefin üzerinde en iyi şekilde çalışsa da birbiriyle karıştırılan farklı plastik türlerinde bile işe yarıyor. Bu da türleri birbirinden ayırmak için daha az kaynak ayrılacağı anlamına geliyor.

Bu teknikle ilgili en dikkate değer şeyse plastiği diğer piroliz yöntemlerine göre daha düşük sıcaklıklarda parçalayabilmesi. Bu da plastiğin daha yoğun bir yakıta dönüştürülmesini sağlıyor ve bu süreçte çok daha az enerji gerektiriyor. Delaware Üniversitesi’nde kimya ve biyomoleküler mühendisliği profesörü Dionisios Vlachos, şu ifadeleri kullanıyor;

Önceki çalışmaların çoğu plastiği 400 ila 800 dereceye kadar ısıtan piroliz yöntemlerine odaklanıyordu. Bunlarda enerji ihtiyacı çok fazlaydı.

Vlachos, bu yüksek ısı gerektiren tekniklerinin plastikteki kimyasal bağların çoğunu kırdığını ve dönüştürülen ürünün hafif gazlara benzediğini, bu yöntemle, “otomobiller, kamyonlar veya uçaklar için neredeyse kullanıma hazır yakıtlar” üretebileceğini ifade ediyor.

Plastiğin geri dönüşüm endüstrisi epey düşük bir performans gösterdiği için dünyadaki plastik kirliliği gün geçtikçe daha endişe verici bir hal alıyor. Bugüne kadar üretilen plastik atığın yalnızca %9’u geri dönüştürüldüğü belirtiliyor.

“Kaynak: Independent Türkçe, Gizmodo, Science Alert, Daily Mail, Smithsonian Mag”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın