Bir hava aracının başka bir gezegendeki ilk uçuşu gerçekleşti
Bir hava aracının başka bir gezegendeki ilk uçuşu gerçekleşti

Bir hava aracının başka bir gezegendeki ilk uçuşu gerçekleşti

NASA’nın Mars helikopteri Ingenuity, pazartesi günü 39 saniyelik bir uçuş denemesini başarıyla tamamlasıyla, motorlu bir hava aracının başka bir gezegendeki ilk kontrollü uçuşu olarak tarihe geçti.

Dünya dışında bir gezegende uçan ilk helikopter unvanını kazanan Ingenuity’den elde edilen veriler sayesinde NASA, yine Kızılgezegen’de kullanılmak üzere yeni nesil helikopterler geliştirecek. O helikopterler mürettebatlı Mars görevlerinde astronotlar için küçük yükleri taşıma işini üstlenecek ve uçurum, mağara, derin kraterler gibi ulaşılması zor yerleri inceleme görevlerini yapacak.

19 Nisan’da gerçekleşen deneme, Ingenuity için planlanan test uçuşlarının ilkiydi. NASA mühendisleri, 31 Mars günü sürecek programı boyunca Ingenuity’nin uçma yeteneğini test etmeye devam edecek. Mars günü, Dünya’daki bir günden yaklaşık 40 dakika daha uzun sürüyor. Uzay ajansının Jet İtki Laboratuvarı’nda Ingenuity Mars Helikopteri’nin proje yöneticisi MiMi Aung, uçuş denemesinden sonra yaptığı açıklamada, minik hava taşıtının, Mars’a gelecekte gönderilecek helikopterleri tasarlayacak mühendislere veri sağlamayı amaçladığını söyleyerek, şu ifadeleri kullandı;

Bu ilk uçuşun sonrasında, önümüzdeki günlerde 4 kez kadar uçuş denemesi planlıyoruz. Bunlar gittikçe zorlaşan uçuşlar, zorlu uçuşlar olacak. Bu döner kanatlı hava aracının sınırlarını sonuna kadar zorlayacağız.

Ingenuity, başarıyla tamamlanan ilk uçuşunda üç metre yükseklikte 30 saniye kadar havada kaldı. Araştırma ekibi, gelecek uçuşlarda hava aracını 4,5 metre yükseğe çıkarmayı ve 90 saniye boyunca havada tutmayı hedefliyor. Bu süre içinde helikopterin yaklaşık 300 metre ilerleyebileceği tahmin ediliyor.

Ingenuity, zorlu Mars ortamında yaşamını uzun süre sürdürmek üzere tasarlanmadı. Bu yüzden 30 günlük sürenin ardından Perseverance, beraberinde Mars’a götürdüğü minik arkadaşını ölüme terk edecek.

‘Kaynak: Independent Türkçe, Inverse, NASA’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın