BM İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie, İstanbul Sözleşmesi’ni konuştu

BM İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie, İstanbul Sözleşmesi’ni konuştu

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) İyi Niyet Elçisi olan ABD’li oyuncu Angelina Jolie, yazar Elif Şafak’la Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi hakkında bir söyleşi yaptı.

TIME dergisinde yayımlanan söyleşide Şafak’a, iktidarın İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının nasıl bir mesaj verdiğini yorumlamasını istedi. Angelina Jolie söyleşinin girişinde şu ifadeleri kullandı;

Türkiye vatandaşları, hükümetlerinin kadına yönelik şiddeti ve aile içi şiddeti engelleyen Avrupa anlaşmasından, yani İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını protesto etmek için sokaklara döküldü. İsminden de anlaşıldığı gibi Türkiye, 10 yıl önce imzalandığında bu insan hakları anlaşmasının başını çekmişti. Anlaşma hükümetlerin, aile içi şiddet, evliliklerde cinsel saldırı ve kadınların sünnet edilmesi dahil, kadın ve kız çocuklara yönelik şiddete karşı yasalar çıkarmasını ve bunları kovuşturmasını gerektiriyor.

Türkiye hükümeti, anlaşmanın ‘eşcinselliği normalleştirmek’ ve Türk aile değerlerinin altını oymak için kullanıldığını savundu. Bu kararı eleştirenler bunun, hükümetin kadınlar ve azınlıklar pahasına muhafazakâr müttefiklerinin gözündeki pozisyonunu iyileştirme girişimi olduğunu söylüyor.

Türkiye doğumlu romancı ve düşünür Elif Şafak’la, bu krize dair görüşlerini konuştum. O ve ben, pandeminin başlarında mülteci konularına dair ortak bir ilgiyle yakınlaşıp, ilk kez geçen yıl konuşmaya başladık. Bu son haber nedeniyle onunla temas kurdum. Türkiye’nin kararının tersine çevrilmesi için mücadele eden erkek ve kadınlar hakkında, bu durumun küresel çaptaki kadın hakları açısından ne anlama geldiği hakkında konuştuk.

Jolie’nin ‘hükümetin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının Türkiye’de kadın hakları açısından ne anlama geldiğini’ sorması üzerine, Şafak şu ifadeleri kullandı;

Bunun, kadınlar, çocuklar ve LGBTQ toplumu için felaket içeren sonuçları olacak önemli bir gerileme olduğunu düşünüyorum. İstanbul Sözleşmesi, şiddete karşı savunmasız olan herkesi korumak adına elimizde bulunan en ilerlemeci uluslararası anlaşma.

Türkiye bu anlaşmayı imzalayan ve onaylayan ilk ülkeydi ama şimdi terk ediyor. Bu benim kalbimi kırıyor, çünkü kadın cinayetlerinin arttığı bir dönemde yaşanıyor. Kadınların korumaya en çok ihtiyacı olduğu bir dönemde, hükümet tam tersini yapıyor.

Elif Şafak

Angelina Jolie’nin ikincisi sorusu ise “Bu durum, kendi evlerinde şiddete maruz kalan genç bir kadına ne mesaj gönderiyor? Kadın haklarındaki gerilemeler, bundan sorumlu olanlar tarafından genellikle aile değerlerinin savunulması olarak meşrulaştırılıyor. Sanki şiddetin kapalı kapılar ardında kalması daha iyiymiş gibi. Buna yanıtınız nedir?” oldu. Elif Şafak ise şu cevabı verdi;

Birisi yaralandığında, istismara maruz kaldığında, bu özel bir mesele değildir. Dört duvar arasında kalamaz. Bu sessizlik duvarlarını kırmalıyız. Kimse istismarın ve şiddetin yaşandığı bir evde mutlu olamaz. Ve birçok ülkede, sanki mağdura bir iyilik yapıyorlarmış gibi, tecavüz suçlularına mağdurla evlenmeyi kabul etmeleri halinde verilecek cezaları hafifleten son derece sorunlu yasalar var.

‘Kaynak: Sputniknews, TIME, Gazete Duvar’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın