"Çılgın solucanlar" isimli istilacı bir solucan türü, ABD'yi istila etti
“Çılgın solucanlar” isimli istilacı bir solucan türü, ABD’yi istila etti

“Çılgın solucanlar” isimli istilacı bir solucan türü, ABD’yi istila etti

Latince ismi Amynthas olan ve “Asya zıplayan solucanları” diye adlandırılan bu solucan türü, ABD eyaletlerinde hızla yayılıyor ve bilim insanları istilayı engellemede çaresiz kalıyor.

Kendilerini tehlikede hissettiklerinde çılgınca kıvrılarak ve etrafa çarparak sıçrayabildikleri ve kuyruklarını geride bırakabildikleri için çıngıraklı yılanlara benzetilen solucanlar, kıtaya geldikleri andan beri hızla yayılıyor. 

Şu anda Minnesota, Wisconsin, Missouri, Illinois, Iowa, Nebraska, Ohio, Texas, Louisiana, Indiana, Kansas, Indiana, Kentucky, Tennessee ve Oklahoma gibi büyük eyaletlerde görüldükleri bildiriliyor.

Science Alert‘e göre bu hayvanların yetişkinleri hızla çoğalma ve toprakta rahatça gizlenebilen, benzer renkte yumurtalar bırakma gibi yeteneklere sahip. Ayrıca çiftleşmeden üreyebilmeleri de onları son derecede istilacı kılıyor.

Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden ekolog Brad Herrick şu ifadeleri kullanıyor;

Bu solucanlar sadece toprak yapısını ve topraktaki besin dinamiklerini değiştirmekle kalmıyor. Aynı zamanda bir şekilde o bölgede yaşayan diğer solucan türlerinin yerini aldıklarını fark ettik.

Newsweek‘e göre ormanlardaki yayılımı kontrol etmenin bir yolu henüz bulunamadı. Ancak uzmanlar, bahçelerinde bu solucanlara rastlayan yurttaşlara onları bir plastik poşete doldurmalarını ve 10 dakika güneşte beklettikten sonra poşeti çöpe atmalarını tavsiye ediyor.

“Kaynak: Independent Türkçe, Science Alert, Smithsonian Magazine”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın