Çin, ilk kalıcı uzay istasyonunun ana modülünü fırlattı

Yaşam destek ekipmanı ve astronotların yaklaşık 6 ay kadar kalabileceği yaşam alanını barındıran Tianhe çekirdek modülü, Uzun Yürüyüş 5B roketiyle Çin’in Hainan eyaletindeki uzay üssünden fırlatıldı.

Tiangong isimli uzay istasyonunun yörüngede faaliyete geçebilmesi için diğer parçaların da yerleştirileceği 10 fırlatma görevi daha yapılacak. Bu görevlerin ardından istasyonun 2022’de faaliyete geçmesi bekleniyor. Çin uzay istasyonunun yeryüzünden 400 ila 450 kilometre yukarıda, alçak Dünya yörüngesinde 15 yıl kalması planlanıyor.

Ülke, bu istasyonu Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) ölçeğinde bir işbirliğine açmayı planlamıyor. Ancak Pekin, yine de işbirliğine açık olduklarını söylüyor. Bu işbirliğinin kapsamı ise açıklanmıyor.

T şeklinde tasarlanan Çin Uzay İstasyonu, tamamlandığında yaklaşık 66 ton ağırlığında olacak. Bu da istasyonun yaklaşık 450 tonluk UUİ’den daha hafif ve küçük olacağı anlamına geliyor. Ancak teoride istasyona 6 modül daha eklenmesi mümkün.

24 Şubat’ta Mars yörüngesine yerleşen Tianwen-1’in üzerinde yer alan bir yer aracının da mayısta Kızıl Gezegen’in yüzeyine inmesi planlanıyor.

Söz konusu yer aracına Çin mitolojisinde ateş ve savaş tanrısı olan Zhurong’un ismi verilmişti. Çin; SSCB ve ABD’den sonra Mars’a yüzey aracı indiren üçüncü ülke olacak.

“Kaynak: Independent Türkçe, AFP, AP, Phys.org”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın