Çin'in Zhurong uzay aracı Mars'a başarılı bir şekilde iniş yaptı
Çin’in Zhurong uzay aracı Mars’a başarılı bir şekilde iniş yaptı

Çin’in Zhurong uzay aracı Mars’a başarılı bir şekilde iniş yaptı

Çin Ulusal Uzay Yönetimi’nin yaptığı açıklamada, dün sabah Zhurong’dan telemetri sinyalinin alındığı ve gezginin başarılı şekilde Mars’a indiği açıklandı. Zhurong’un, daha önce belirlenen Mars’ın güneyindeki bir lav tabakasına iniş yaptığı bildirildi.

ABD ve Rusya’nın ardından Çin, Mars’a gezgin yollayan üçüncü ülke oldu. Çin mitolojisinde ateş ve savaş tanrısı olan Zhurong’un adını taşıyan gezgin, Temmuz 2020’de yola çıkmış ve 7 ayda Mars’a ulaşmış, yörüngeye oturması ise 3 ayı bulmuştu.

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) Başkanı Dmitriy Rogozin, keşif aracı ‘Zhurong’un Mars’a başarılı inişinden dolayı Çin’i tebrik etti. Rogozin, Telegram’dan yayınladığı tebrik mesajında şu ifadeler kullanıldı;

Roskosmos, önde gelen uzay güçleri tarafından güneş sistemindeki gezegenlerin keşfinin yeniden başlamasını memnuniyetle karşılıyor. Çin’in uzay aracının Mars yüzeyine başarılı inişi, Çin Halk Cumhuriyeti’nin uzay araştırmaları programının büyük bir başarısıdır.

Rogozin mesajında ayrıca, Rusya-Avrupa ExoMars misyonunun önümüzdeki yıl Mars’a gönderileceğini hatırlatarak, “Evren keşfinin ortak bir şekilde ilerlemesine yönelik uluslararası işbirliğinin güçlendirilmesi niyetimizi bir kez daha teyit ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

“Kaynak: NASA, Sputniknews”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın