Dağda yaşayan kea papağanlarının, insanlardan kaçtığı keşfedildi
Dağda yaşayan kea papağanlarının, insanlardan kaçtığı keşfedildi

Dağda yaşayan kea papağanlarının, insanlardan kaçtığı keşfedildi

Bilim insanları, Yeni Zelanda’daki Alp Dağları’nda yaşayan dünyanın tek dağ papağanı diye bilinen kea papağanlarının, dağlara insanlardan kaçmak için yerleştiği ortaya çıktı.

Kea papağanları, “benzersiz Alp papağanı” olarak biliniyordu. Fakat yeni araştırmada DNA analizleri, bu kuşların bir zamanlar ülkenin diğer bölgelerinde de yaşadığını ortaya koydu.

Otago Üniversitesi’nden araştırmacılar, kea papağanının genom verilerini, ormana adapte olmuş “kardeş türü” kākā kuşunun verileriyle karşılaştırdı. Normalde kea papağanının genlerinde yüksek irtifada yaşadığını gösteren ayırıcı işaretler bulunması gerekirdi. Ancak iki kuşun verileri de benzerdi. Araştırmanın başyazarı Doç. Dr. Michael Knapp, şunları söyledi;

Fizyolojik açıdan kea papağanının daha düşük irtifalarda hayatta kalmasını engelleyecek hiçbir şey yok. O bir genelci. Deniz seviyesinden Alplere kadar hayatta kalabilir.

Buradan yola çıkan bilim insanları, kea papağanlarının, bir zamanlar düşük irtifalarda da dolaştığını ama orman örtüsünü tahrip eden insanlardan kaçınmak için dağlara sığındığını ortaya koydu. Öte yandan araştırmacılar bu kuşların özellikle insanlardan kaçmak dağlara sındığı teorisini kanıtlamak için daha fazla veri gerektiğini de vurguladı.

Nesli tükenmekte olan kea papağanlarının, yaşam tarzlarını değiştirip dağlara yerleşebilmesi, iklim krizinden kurtulmalarını da sağlayabilir. Uzmanlara göre özellikle dağ koşullarına uyum sağlayan türler iklim krizi nedeniyle daha büyük bir yok olma tehdidiyle karşı karşıya.

“Kaynak: Independent Türkçe, Phys.org, The Guardian”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın