Doğu Asyalıların ataları, gizemli bir insan grubunun yerine geçmiş
Doğu Asyalıların ataları, gizemli bir insan grubunun yerine geçmiş

Doğu Asyalıların ataları, gizemli bir insan grubunun yerine geçmiş

Yapılan yeni bir bilimsel araştırmaya göre günümüzdeki Doğu Asyalıların ataları, bölgeye yaklaşık 19 bin yıl önce taşınarak yaşayan gizemli bir insan grubunun yerini aldı.

Pekin’deki Tianyuan Mağarası’nda bulunan 40 bin yaşındaki “Tianyuan insanı” isimli iskeletin genetiğini, Doğu Çin ve Rusya’nın bazı kısımlarını içeren Amur bölgesinden 25 kişiye ait eski insan kalıntılarından elde edilen DNA’yla karşılaştırdı. Bu sayede gizemli insanlar hakkında bilgi edindi.

Bulgular, Tianyuan insanının atalarının Kuzeydoğu Asya’da 40 bin ila 33 bin yıl önce yaygın olarak yaşadığını gösterdi. Yani bu bölge aslında 40 bin yıl önce modern insanlar tarafından iskan edilmişti. Ancak bu insanların daha sonra ortadan kaybolduğu ve yerini bugünkü Asyalıların aldığı anlaşıldı. Böylece bölgede yaklaşık 19 bin yıl önce yeni bir popülasyon ortaya çıktı.

Araştırma, Çin Bilimler Akademisi’ndeki Omurgalı Paleontolojisi ve Paleoantropoloji Enstitüsü’nden paleogenetikçi Qiaomei Fu’nun katkılarıyla gerçekleştirildi. Hakemlil bilim dergisi Livescience‘a konuşan Fu, bu zaman diliminin, Son Buzul Maksimumu’nun (yaklaşık 26 bin önce başlayan ve 19 bin yıl önceye kadar devam eden, buz tabakalarının maksimum ölçüde olduğu dönem) sona erdiği zamana denk geldiğini aktardı.

Araştırmada incelenen Kuzey Doğu Asya bölgesi, Orta ve Güney Avrupa’yla benzer enlemlerde yer alıyor. Bu, iki bölgede yaşayan insanların da Buz Devri’nden benzer şekilde etkilenmiş olabileceği anlamına geliyor. Hakemli bilimsel dergi Cell‘de yayımlanan araştırmanın yazarları, “Avrupa’da nüfus hareketliliği ve büyüklüğü Buz Devri’nin iklim dalgalanmalarından etkilendi” diyor.

Diğer yandan Tianyuan insanı, bazı genlerini modern Doğu Asyalılara aktarmayı başardı. Ancak halkı, Son Buzul Maksimumu’nda bir noktada ortadan kayboldu. Genel olarak bulgular, bu dönemin, Doğu Asya’da yaşayan eski insanlar üzerinde derin bir etkisi olduğunu gösterdi. Fu, “Bu eski DNA çalışması bize Kuzeydoğu Asya’nın derin nüfus tarihinin daha net bir resmini sunuyor. “ dedi.

“Kaynak: Independent Türkçe, Livescience, Cell”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın