Dünya’nın 3 katı büyüklüğünde yeni bir ‘Süper Dünya’ keşfedildi

Dünya’nın 3 katı büyüklüğünde yeni bir ‘Süper Dünya’ keşfedildi

Dünya’dan yaklaşık 36 ışık yılı uzaklıktaki GJ 740 adlı kırmızı cüce yıldızın yörüngesinde, yıldızının etrafındaki dönüşünü 2,4 Dünya gününde tamamlayan ve Dünya’nın 3 katı büyüklüğünde yeni bir “süper Dünya” keşfedildi.

Kanarya Adaları Astrofizik Enstitüsü’ndeki araştırma ekibinin tespit ettiği bu gezegen, boyutu ve kütlesinin Dünya’dan çok daha büyük olması sebebiyle “süper Dünya” olarak nitelendirildi. Gezegenin, bu tür bir yıldızın etrafında en kısa dönüş periyoduna sahip ikinci gezegen olduğu belirtildi.

Astrofizikçi Borja Toledo Padrón, gezegenin kütlesinin ve dönüş süresinin, 1,4 Dünya yarıçapına sahip kayalık bir gezegene işaret ettiğini kaydetti. NASA’nın Geçiş Halindeki Ötegezegen Araştırma Uydusu’yla yapılacak gözlemlerle bu bilgilerin teyit edilebileceğini belirtti. Yıldızın güneşe, gezegenin yıldızına çok yakın olduğuna dikkat çeken araştırma ekibi, yeni “Süper Dünya”nın gelecek yıllarda araştırmalara konu olabileceğini söyledi.

Hakemli bilim dergisi Astronomy & Astrophysics’te yayımlanan bulgular, yıldızın etrafındaki dönüşü 9 yılda tamamlayan ve 100 Dünya kütlesine yakın kütlesi olan ikinci bir gezegenin varlığına işaret ediyor. Ancak verilerdeki dikeyhız sinyali, yıldızın manyetik döngüsünden kaynaklanıyor olabilir. Dolayısıyla bu gezegeni doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuluyor.

‘Kaynak: Independent Türkçe, Phys.org, Business Insider India

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın