Dünya’ya her yıl 5 bin tondan fazla kozmik toz yağdığı tespit edildi

Dünya, kuyrukluyıldızlardan ve asteroitlerden gelen kozmik tozla dolup taşıyor. Gezegenler arası bu parcacıklar mikrometeorit denen çok küçük bir biçimde, Dünya atmosferinden geçiyor ve halk arasında “yıldız kayması” şeklinde yorumladığımız olaya neden oluyor.

Bu kozmik toz, milimetrenin onda biriyle yüzde biri arasındaki bir büyüklüğe sahip. 15 Nisan’da Earth & Planetary Science Letters adlı hakemli bilimsel dergide yayımlanacak olan araştırmada, Fransa’daki Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi, Paris-Saclay Üniversitesi ve Fransa Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’nden araştırmacılar birlikte çalıştı.

Antartika’daki Concordia İstasyonu’nun yakınlarındaki Dome C diye bilinen bölgede, mikrometeoritleri toplamak ve analiz etmek için 20 yılda 6 keşif gezisi yapıldı. Dome C, karın fazla birikmemesi ve dünyadan kaynaklanan tozun neredeyse hiç olmaması sebebiyle ideal bir kozmik toz toplama noktası.

Bilim insanları, büyüklüğü 30-200 mikrometre arasında değişen parçacıkları toplayarak, kozmik tozların Dünya geneline bir yılda ne kadar serpildiği hesaplandı. Bulgular, Dünya’ya her yıl 5 bin 200 ton mikrometeorit yağdığını gösterdi.

Mikrometeorit yağışını teorik tahminlerle karşılaştıran bilim insanları, bunun muhtemelen %80’inin kuyrukluyıldızlardan, geri kalanınınsa asteroitlerden geldiğini belirtti.

‘Kaynak: Independent Türkçe, EurekAlertPhys.org

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın