Elon Musk, Bitcoin yatırımıyla 10 haftada bir milyar dolar kazandı

Elon Musk’ın elektrikli otomobil üreticisi Tesla, kripto para biriminin fiyatının son 10 haftada neredeyse ikiye katlanması sayesinde, ocakta yaptığı Bitcoin yatırımından bir milyar dolardan (yaklaşık 8 milyar TL) fazla para kazandı.

Tesla şirketi, bu senenin başında kripto para biriminin 30 bin ila 40 bin dolar (yaklaşık 242 ile 323 bin TL) arasında işlem gördüğü dönemde nakit rezervinden 1,5 milyar dolar (yaklaşık 12 milyar TL) harcayarak yaklaşık 48 bin Bitcoin satın aldı.

Bitcoin bu hafta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 64 bin 863 dolara (yaklaşık 523 bin TL) ulaştığında Tesla’nın Bitcoin varlıkları kısa bir süre için 3 milyar doların (yaklaşık 24 milyar TL) üzerinde bir değere sahipti fakat o zamandan beri varlığın fiyatı biraz düştüğü için bu rakam da geriledi. Bu yazı kaleme alınırken, Bitcoin 61 bin 700 dolar (yaklaşık 498 bin TL) civarında işlem görüyordu.

Tesla 8 Şubat’ta yatırımı ilk defa duyurduğunda Bitcoin fiyatı sadece birkaç dakika içinde %14 artmıştı. O günden beri elde edilen kazançlar, şu anda Tesla’nın 2020’nin tamamında otomobil satarak elde ettiği 721 milyon dolarlık (yaklaşık 5,8 milyar TL) kârdan daha fazla.

Tesla’nın ilk Bitcoin varlıkları, şirketin CEO’su Elon Musk’ın kripto para birimiyle ödeme kabul etme ve bu varlıkları dönüştürmek yerine saklama kararıyla da desteklendi. Musk, martta paylaştığı tweet’te “Tesla’ya ödenen Bitcoin’ler Bitcoin olarak tutulacak, yasal paraya çevrilmeyecek” ifadelerini kullanmıştı.

‘Kaynak: © The Independent’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın