Emniyet müdürünün hesabını Trojan (Truva atı) virüsüyle boşalttılar
Emniyet müdürünün hesabını Trojan (Truva atı) virüsüyle boşalttılar

Emniyet müdürünün hesabını Trojan (Truva atı) virüsüyle boşalttılar

Ankara’da emniyet müdürünün cep telefonuna, ‘yazılımgüncelleme.apk’ adıyla ‘Truva atı’ virüsü yerleştirilerek tüm bilgileri ele geçirildi. Bu bilgiler ile Emniyet müdürü A.A.’nın hesabındaki 61 bin 258 lira çekildi, bankaya talimat verilip, 135 bin lira da kredi kullanıldı.

Emniyet müdürü, görevi gereği Sivas’a giderken bankadan arayan bir görevlinin 135 bin lira kredi kullandığını söylemesi üzerine bankanın şubesine gitti. Hesabından 61 bin 250 lira başka bir hesaba EFT işlemi yapıldığını ve kendi adına da 135 bin lira kredi kullanıldığını gören emniyet müdürü, bu işlemleri kendisinin yapmadığını bildirerek, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Bilişim Suçları Soruşturma Bürosu tarafından başlatılan soruşturma kapsamında incelemeye alınan A.A’ın cep telefonunda, ‘yazılımgüncelleme.apk’ adı altında program indirildiği, ardından da Android sistem güncellemesi ile çeşitli izinler istendiği belirlendi. 60 farklı virüs tarama motorunda aratılan yazılımın, 24’ü tarafından daha önce tanımlanmadığı tespit edildi. Böylece şüphe çekmeden cep telefonları aracılığıyla, istenilen tüm bilgilere ulaşma ve kullanma izinleri veren virüsün bir ‘Truva atı’ olduğu tespit edildi.

Dolandırıcıların bu şekilde A.A.’nın e-Devlet ve mobil bankacılık sistemine girdikleri, kredi limitlerini yükselttikten sonra bankanın müşteri hizmetlerini aradıkları ve çeşitli talimatlar vererek hesabını boşalttıkları belirlendi. Savcılık, paranın bir kısmının Kıbrıs’ta bulunan bir teknoloji şirketinin hesabına, bir kısmının da farklı isimlerde hesaplara gönderildiğini, bu hesaplardan da kripto para uygulamalarına aktarıldığını belirledi. Soruşturma aşamasında benzer şekilde hesaplarından yüklüce para çekildiği gerekçesiyle, 5 kişi daha Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulundu.

Bu kişilerin de aynı yöntemli dolandırıldığını belirleyen savcılığın talimatıyla farklı zamanlarda farklı illerde operasyon düzenlendi. Operasyonda 20 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan bazılarının Ankara, İstanbul, Gaziantep başka olmak üzere farklı illerde yürütülen başka soruşturmalarda da şüpheli ya da müşteki oldukları tespit edildi. Bilişim polisinin de desteği ile detaylı bir soruşturma yürüten savcılık, farklı zamanlarda yapılan operasyon dosyalarını birleştirdi.

Savcılık, benzer yöntemlerle çok sayıda kişinin hesaplarından milyonlarca lira para çektikleri tahmin edilen şebekenin lideri Butahan M., yardımcıları Emre Can S., Fırat T. ile birlikte 20 kişi hakkında tutuklama talep etti. Bu kişilerden 8’i, çıkarıldıkları nöbetçi sulh ceza hakimliği tarafından tutuklanırken, 12’si adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı. Soruşturma sonunda da 20 kişi hakkında, ‘yasak cihaz ve program bulundurmak’, ‘bilişim sisteminin kullanılması suretiyle hırsızlık’, ‘bilişim sistemindeki verileri bozma, yok etme’, ‘bilişim sistemine hukuka aykırı müdahale suretiyle haksız çıkar sağlama’ suçlarından iddianame düzenlendi.

‘Kaynak: Reuters, Sputniknews’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın