Evrenin 10 milyar öncesini gözlemleyen gökbilimciler, 2 dev kuasar keşfetti

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu’nu kullanarak evrenin 10 milyar öncesini gözlemleyen gökbilimciler, çarpışmanın eşiğinde iki devasa kuasar tespit etti.

Galaksilerinin merkezlerinde yer alan bu kuasarların arasında 10 bin ışık yılından daha az mesafe var. Bu da Dünya ve Samanyolu Galaksisi’nin merkezi arasındaki mesafeden (yaklaşık 26 bin ışık yılı) daha kısa anlamına geliyor. Yapılan gözlemlere göre, bu komşu kuasarlar tek bir nesne gibi görünüyor ve bir gün, kendi galaksilerinin kaçınılmaz çarpışması sonucunda gerçekten de tek bir nesne olacak.

Bu kuasarlar, gökbilimcilerin şimdiye kadar tespit ettiği ilk çift kuasar değil. Çalışmaya göre, bugüne kadar 100’den fazla çift kuasar bulundu. 1 Nisan’da hakemli bilimsel dergi Nature Astronomy’de yayımlanan aynı çalışmada ikinci bir çift kuasarın tespit edildiği belirtildi. Bu çift de yine 10 milyar yıl öncesine tarihlendi. Araştırmanın başyazarı Yue Shen şu ifadeleri kulandı;

Uzak evrende her bin kuasar başına bir çift kuasar düştüğünü tahmin ediyoruz. Yani bu çift kuasarları bulmak samanlıkta iğne aramak gibidir.

Gökbilimcilere göre birleşen kuasarları incelemek, galaksi oluşumunun ve yıkımının ayrıntılarını anlamalarını sağlayabilir. Çünkü kuasarların büyüdükçe yaydıkları radyasyon, yıldızları oluşturan tüm gazı yoldan çekebilecek, güçlü rüzgarlar üretebiliyor. Bu da yıldız oluşumunun sona ermesi ve kuasarları barındıran galaksilerin “erken emekliliğe” girmesi anlamına geliyor.

‘Kaynak: Independent Türkçe, Livecience, NASA’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın