Facebook’un çalışanlarına gönderdiği not sızdırıldı, taktikler ortaya çıktı

Geçenlerde yaklaşık 535 milyon kullanıcı hesabının kişisel verileri açığa çıkmasıyla gündemde olan Facebook’ta sular durulmamışken, dahili paylaşılan fakat sızdırılan bir not sosyal medya devinin taktiklerini yanlışlıkla ortaya çıkardı.

Facebook olay hakkında yarım milyardan fazla kullanıcıya bildirimde bulunmayacağını belirterek hangi kullanıcıların bilgilendirilmesi gerektiğini tam olarak görebildiğini iddia etti. Ayrıca, kullanıcıların sorunu çözememesinin yanı sıra verilerin kamuya açık olmasının da kararı etkilediğini söyledi. Sızan bu not şimdi daha fazla ayrıntıyı ortaya koyuyor ve şunları belirtiyor:

Mark Zuckerberg

UZUN VADELİ STRATEJİ: Medya baskısının düşmeye devam edeceğini varsayarak, bu konu hakkında başka açıklama yapmayı planlamıyoruz. Fakat daha uzun vadede, daha fazla (veri) kazıma vakası bekliyoruz ve bunu hem sektör genelindeki bir sorun olarak ifade etmenin ve bu tip faaliyetlerin düzenli olarak gerçekleştiği gerçeğini normalleştirmenin önemli olduğunu düşünüyoruz.

Bunu yapmak için, ekip önümüzdeki birkaç hafta içinde kazıma önleme çalışmalarımıza dair daha kapsamlı bilgi veren ve bu alanda yaptığımız çalışmalarla ilgili daha fazla şeffaflık sağlayan bir takip gönderisi öneriyor. Önemli miktarda kazıma faaliyetini yansıtıyor olsa da gönderinin, bu faaliyetin devam ettiği gerçeğini normalleştirmeye ve belirli olaylar hakkında şeffaf olmadığımıza dair eleştirilerden kaçınmaya yardımcı olacağını umuyoruz.

Facebook’un Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) PR ekibine gönderilen not Belçika teknoloji haberleri sitesi Datanews’e aktarıldı. Şirket sözcüsü yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

Dahili belgelerimizin kamuya açık olarak söylediklerimizi yansıtması kimseyi şaşırtmamalı. LinkedIn ve Clubhouse’un gösterdiği gibi veri kazıma, sektör genelinde görülen ve durdurulması için mücadele vermekte ve kullanıcıları eğitmekte kararlı olduğumuz bir zorluktur. İnsanların endişelerini anlıyoruz, bu yüzden iznimiz olmadan Facebook’tan veri kazınmasını zorlaştırmak ve ardındaki insanların peşine düşmek için sistemlerimizi güçlendirmeye devam ediyoruz.

Mesajın tamamında Facebook’un hukuk ve politika ekibinin “dünya genelinde karşılaştığımız çok sayıda düzenleyici soruşturmasına verilecek yanıtlar üzerinde çalıştığını” ve Facebook’un “bu sorulara nasıl ve ne zaman yanıt vereceğini koordine etmeyi” arzuladığı belirtiliyor.

Facebook veri uzmanları ve düzenleyiciler tarafından sağlanan bilgilerden hareketle haberlerin “kritik” olduğunu belirtti, yanıtını “kaçamak” olarak nitelendirdi ve “suçun başkasına atıldığını ve etkilenen kullanıcılardan özür dilenmediğini” kaydetti. E-posta “Düzenleyiciler konuya tamamen odaklanmış durumda, dolayısıyla medyadaki düzenli eleştirinin devam etmesini bekleyin” diye devam ediyor.

‘Kaynak: © The Independent’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın