Fiyatı ikiye katlanan Dogecoin’in piyasa değeri SpaceX’i geride bıraktı

Geçen hafta fiyatı ikiye katlanan Dogecoin genel piyasa değeri bakımından SpaceX’i geride bıraktı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) son dosyalarına göre, bir mimden esinlenen kripto para birimi perşembe günü 0,60 doların (yaklaşık 5 TL) üstünde işlem görerek piyasa değerini 78 milyar dolara (yaklaşık 646 milyar TL) çıkardı. Böylece kripto para biriminin piyasa değeri Elon Musk’ın özel roket şirketinin tahmini değerinin 4 milyar dolar (yaklaşık 33 milyar TL) üzerine çıktı.

Bu dikkat çekici yükselmeyi kısmen de Twitter üzerinden sıklıkla Dogecoin’i tanıtan teknoloji milyarderi sağladı. Geçen hafta Musk, yakında çıkacağı Saturday Night Live’da kripto paradan bahsedeceğini ima ederek şöyle tweet atmıştı: “Doge Babası 8 Mayıs’ta SNL’de.”

Bazı kripto para uzmanları Dogecoin’in temelindeki teknoloji ve genel anlamda kullanılabilirliğinin Bitcoin veya Ethereum gibi diğer kripto para birimlerine kıyasla ikinci sınıf olduğunu savunsa da Dogecoin’in rekor kıran en son fiyat tırmanışı, değerinin geçen yıl bu zamandan beri %30 binden fazla arttığını gösteriyor.

Kripto paralara dair bilgi veren internet sitesi Traders of Crypto’nun kurucusu Antony Portno, şu ifadeleri kullandı;

Nominal değerine bakınca Dogecoin’in nasıl olup da büyümeye devam ettiği tam bir muamma. Sonuçta bu, kötü bir kripto ekonomiye sahip, hiç gelişme göstermeyen bir mim para.

Hepimiz kripto para dünyasının aynı ölçüde çılgın ve değişken olduğunu biliyoruz. Dogecoin’in büyümesinde en büyük rolü sosyal medya oynadı. Düzen karşıtı, asi bir para birimi haline geldi.

“Kaynak: © The Independent”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın