Fizikçi James Benford: Dünya dışı yaşam arayanlar Ay’a odaklanmalı

NASA’nın 1971’de başlattığı SETI (Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması) projesi, başka bir gezegenden gelebilecek mesajları araştırıyor. ABD’deki araştırma şirketi Microwave Science’ta görevli fizikçi James Benford’un savunduğu yaklaşıma ise SETA (Dünya Dışı Yapılar Araştırması) ismi veriliyor. Benford SETA stratejisiyle geleneksel SETI yaklaşımı arasındaki temel farkın, SETA pasif gözlemler yerine aktif olarak kanıt aramayı tercih ettiğini söylüyor.

Bulgularını hakemli bilimsel dergi Astrobiology’de yayımlayan Benford, yeni formülünü Drake denklemiyle karşılaştırdı ve SETA’nın başarı potansiyelinin geleneksel yaklaşımla rekabet edebileceğini öne sürdü. Bilim insanına göre uzaylı bir medeniyet, yapıların radyo sinyallerinden daha uygun bir iletişim stratejisi olduğunu fark ederse SETA, SETI’dan daha başarılı olabilir.

NASA

Öte yandan Benford, Güneş’in zaman zaman yakınından geçen başka yıldızların sistemlerindeki uygarlıkların özellikle Güneş Sistemi’ne uzay araçları fırlatmaya çalışmış olabileceğini söylüyor. Benford, geliştirdiği denkleme dayanarak şu hesaplamayı yaptı: Her milyon yılda bir iki yıldız, Güneş’e bir ışık yılı kadar (9 trilyon kilometre) yaklaşıyor. Ayrıca her 5 bin yılda bir, Güneş’e 10 ışık yılı kadar yaklaşan bir yıldız oluyor. Fizikçi bu durumu şu ifadeyle açıklıyor;

Dünya üzerindeki tarım medeniyetlerinin 10 bin yıllık zaman ölçeğinde yaklaşık iki yıldız Güneş’e yaklaştı.

Bu nedenle Benford, yakın geçiş yapan yıldız sistemlerinde kurulmuş olabilecek uzaylı medeniyetlerinden birinin, Dünya yakınındaki gök cisimlerinden birine uzay aracı yollamış olabileceğini öne sürüyor. Fizikçiye göre bu olası gök cisimlerinden biri de Ay. Dünya’nın doğal uydusunda kaydedilen görüntülerin yalnızca insan gözüyle incelendiğini aktaran Benford, bunların yapay zeka yazılımlarıyla taranması gerektiğini söylüyor. Benford’a göre bu yazılımlar, Ay’daki olası, yapay bir nesneyi tespit edebilir.

Benford ayrıca Dünya yakınlarındaki diğer gök cisimlerinde de uzaylı yapıları aramayı öneriyor. Dünya’nın kendisine yönelik bir arayışınsa boşa çıkacağını düşünüyor. Bilim insanı sözlerini şöyle sürdürüyor:

Bir yapı uzun süredir buradaysa hava, sürtünme, hırsızlık veya diğer unsurlardan dolayı zarar görmüştür. Bunlar yüzlerce, binlerce veya milyonlarca yıldan fazla bir süre boyunca gerçekten keşfedilemez. Oysa Ay gibi bir yerde, hala orada olabilirler.

‘Kaynak: Independent Türkçe, Space

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın