Florida'da evcil sürüngenlere de mikroçip zorunluluğu getirildi
Florida’da evcil sürüngenlere de mikroçip zorunluluğu getirildi

Florida’da evcil sürüngenlere de mikroçip zorunluluğu getirildi

ABD’nin Florida eyaletinde Arjantin siyah beyaz tegusu (Salvator merianae) ve yeşil iguana (Iguana iguana) gibi yerel olmayan istilacı sürüngenlerin sahiplerinin, hayvanlarına tıpkı kedi ya da köpek gibi mikroçip taktırması zorunluluğu getirildi.

Bir köpek kadar büyüyebilen Arjantin siyah ve beyaz tegusu, özellikle eyaletin güneyinde sorun çıkarıyor. 1,5 metre uzunluğa ulaşabilen yeşil iguanaların ağırlığı yaklaşık 8 kilogramı bulabiliyor. Florida Balık ve Yaban Hayatı Komisyonu (Florida Fish and Wildlife Commission – FWC)  bu hayvanların kaldırım, dalgakıran ve kanal gibi yerleri kazarak çökmelere yol açtığını bildiriyor.

FWC, bu iki hayvana sahip olan kişiler için 6 kez “Mikroçip Takma Günü” düzenleyecek. Ücretsiz olan bu etkinliklerle hayvan sahiplerinin ilgisinin çekilmesi planlanıyor. Mikroçip takılmayan hayvanlar, 29 Temmuz itibarıyla yasadışı kabul edilecek. Komisyon yetkilileri yaptıkları açıklamada şu ifadeleri kullandı;

Yeşil iguananıza veya tegunuza kedi ya da köpek gibi mikroçip taktırmak, onları güvende tutmanın ve Florida’daki yaban hayatını korumanın en basit ve etkili yollarından biri.

Bu hayvanlar eyaletimizde büyük sorunlar yaratıyor. Umarım diğer eyaletler de bizi takip eder.

“Kaynak: Independent Türkçe, Guardian, Miami Herald”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın