Gelişmiş ülkelerin halkları pandemi yardımlarıyla tasarruf yaptı

Merkez Bankası’nın yaptığı araştırmaya göre, gelişmiş ülkelerde dağıtılan pandemi yardımları sayesinde halk rahata erdiği gibi para harcayacak yer bulamayıp tasarrufa yöneldi.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberin göre, Türkiye’de ise vatandaş yardımlarla temel ihtiyaçlarını karşılarken bir tek bankalarda döviz mevduatı olanların tasarrufu döviz kurlarındaki artış sayesinde yükselmiş gibi göründü. Gelişmiş ülkeler vatandaşını korurken, Türkiye’de kur artışının etkisiyle elde edilen tasarruflar lokanta, otel ve eğlence yerlerine harcanamayınca paralar beyaz eşyaya gitti.

Merkez Bankası, ‘Salgın Döneminde Özel Tasarrufların Seyri ve Tüketim Talebine Etkileri’ isimli teknik bir çalışma yaptı.

Çalışmada, 2020 yılında ABD, Almanya, Fransa, Birleşik Krallık, İspanya ve İtalya başta olmak üzere gelişmiş ülkeler genelinde hane halkı tasarruflarının salgın kaynaklı olarak belirgin bir şekilde arttığı bildirildi. Çalışmada şu ifadeler kullanıldı;

Bu dönemde sosyal hareketlilikteki azalma, tüketim kalıplarındaki değişimler, devletlerin hane halkına doğrudan destekleri ve borç öteleme uygulamaları, bazı gelir gruplarında belirgin olmak üzere, tasarrufları olağan eğiliminin üzerine çıkarmıştır.

Türkiye’deki duruma da işaret edilen araştırmada, 2020 yılında Türkiye’de yurtiçi tasarrufların milli gelire oranla artış kaydettiği ve bu artışın özel tasarruflardaki belirgin yükselişten kaynaklandığı belirtilirken, şu ifadeler kullanıldı;

Hane halkının net finansal varlıklarında 2020 yılındaki artış, Türkiye’de de hane halkı tasarruflarının diğer ülkelerdekine benzer eğilim gösterdiği yönünde değerlendirilmektedir. Bununla birlikte, hane halkı net finansal varlıklarındaki yükselişin büyük ölçüde döviz kurundaki artıştan kaynaklandığı not edilmelidir.

Merkez Bankası’nın hazırladığı araştırmada, kendi halklarına yardım yapıp tüketimi artıran gelişmiş ülkelerin bu sayede ülke ekonomilerini de büyütecekleri tahmininde bulundu. Teknik çalışmada şu ifadelere yer verildi;

Oluşan tasarrufların tüketim talebini destekleyen bir unsur olabileceği değerlendirilmektedir. Bu süreçte oluşan fazla tasarrufun tamamen çözülmesi beklenmezken, belirli bir kısmının tüketime yönelmesiyle dahi söz konusu ülkelerde büyüme oranlarını olumlu etkileyeceği öngörülmektedir.

“Kaynak: Sözcü, Independent Türkçe”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın