Gökbilimciler, Dünya’ya en yakın kara deliği buldu

Gökbilimciler, Dünya’ya bin 500 ışık yılı uzakta yer alan düşük kütleli bir kara delik buldu. Bilim insanları kara deliğin, Yunanca’da tek boynuzlu at anlamına gelen Monoceros takımyıldızında bulunmasından dolayı The Unicorn (Tek Boynuzlu At) diye adlandırıldı.

Dünya’ya en yakın olan Güneş’in yaklaşık üç katı kütleye sahip bu kara delik, neredeyse türünün tek örneği. Keşif ekibinin lideri ve ABD’deki Ohio Eyalet Üniversitesi’nden astronomi öğrencisi Tharindu Jayasinghe, şu ifadeleri kullandı;

Sistem çok benzersiz ve tuhaf. Bu lakabı kesinlikle hak ediyordu. The Unicorn’un bir arkadaşı da var: Ömrünün sonuna yaklaşan şişkin bir kırmızı dev yıldız. Bu arkadaş, All Sky Automated Survey ve NASA’nın Transiting Exoplanet Survey Satellite projeleri dahil olmak üzere yıllar boyunca çeşitli bilimsel cihazlar tarafından gözlemlendi.

Araştırma ekibi yeni keşfi kırmızı devi incelerken yaptı. Yıldıza dair büyük bir veri kümesini gözden geçiren gökbilimciler, Kızıl devin ışığındaki yoğunluğun periyodik olarak değiştiğini ve bu da başka bir nesnenin yıldızı çekip şeklini değiştirdiğini farketti. Sonra yıldızın ışığındaki bozulmaları ayrıntılarıyla inceleyen ekip, onu çeken nesnenin yüksek ihtimalle bir kara delik olduğunu belirledi.

Öte yandan bu kara delik epey küçüktü. Hesaplamalar, nesnenin sadece üç Güneş kütlesine denk geldiğini ortaya koydu. Karşılaştırmak gerekirse Samanyolu Galaksisi’nin merkezindeki süper kütleli kara delik, yaklaşık 4,3 milyon Güneş kütlesine denk geliyor. Kraliyet Astronomi Derneği’nin yayımlamak üzere kabul ettiği araştırmanın ortak yazarı olan Thompson, şu ifadeyi kullandı;

En basit açıklama, bunun bir kara delik olması. Ve bu durumda en basit açıklama en olası açıklama anlamına geliyor.

‘Kaynak: Independent Türkçe, Space, Ohio Eyalet Üniversitesi’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın