Google Earth 'Timelapse' özelliğiyle 37 yıldaki değişimi gözler önüne serdi
Google Earth ‘Timelapse’ özelliğiyle 37 yıldaki değişimi gözler önüne serdi

Google Earth ‘Timelapse’ özelliğiyle 37 yıldaki değişimi gözler önüne serdi

Google’nin, yıllardır üzerinde çalıştığı güncelleme olan Google Earth “Timelapse” özelliğini duyurdu. Bu özellik, iklim değişikliğinin gezegenimizde 37 yılda yarattığı tahribatı gözler önüne serdi.

4 boyutlu bir deneyim halinde derlenen 24 milyon uydu fotoğrafıyla oluşturulan bu özellik, herkesin dünyanın nasıl değiştiğini görebileceği ve şu an karşı karşıya olduğumuz çevre sorunlarını daha iyi kavrayabileceği anlamına geliyor.

Yapılan duyuruda Google temsilcisi şu ifadeleri kullandı;

Son yarım yüzyılda gezegenimiz insanlık tarihinin başka bir anında görülenden çok daha hızlı bir çevresel değişime tanıklık etti. Birçoğumuz kendi topluluklarımızda bu değişimleri deneyimledik. Ben de geçen yıl eyaletteki orman yangınları sırasında evlerinden tahliye edilen binlerce Kaliforniyalıdan biriyim. Başkaları için iklim değişikliğinin etkileri, mesela eriyen buz tabakaları ve kaybolan buzullar soyut ve çok uzak görünüyor.

Google Earth’teki Timelapse özelliğiyle değişen gezegenimizin çok daha net bir resmi parmak uçlarımızda: Sadece sorunları değil, aynı zamanda çözümleri ve onlarca yıl içinde ortaya çıkan büyüleyici güzellikteki doğa olaylarını gösteren bir resim.

Timelapse’i geliştirmek için Google, Carneige Mellon Üniversitesi’nin CREATE Laboratuvarı’ndaki uzmanlarla birlikte çalışarak “orman değişimi”, “kentsel büyüme”, “ısınan hava sıcaklıkları”, “enerji kaynakları” ve gezegenin “kırılgan güzelliği” olmak üzere 5 çevresel konuda yardım aldı.

20 petabaytlık uydu görüntüsünü katrilyonlarca pikselden oluşan 4,4 terapiksel boyutlu tek bir video mozaiğinde derlemek Google Cloud’da iki milyon saatten fazla işlem zamanı aldı. Google Earth, önümüzdeki 10 yıl içinde Timelapse için yeni görüntülerle yıllık olarak güncellenecek.

Google 2004’te o dönemki adıyla “Earthviewer” programını geliştiren Keyhole şirketini satın aldı. O zamanlar Google Earth’teki görüntülerin çoğu piyasada ABD askeri uydularından temin edilebilen verilerdi. Şirket nihayetinde hassas alanları mozaiklemek zorunda kalmamak için bunu kendi geliştirdiği ve telif hakkına sahip olduğu Sokak Görüntüsü içeriğiyle değiştirdi.

Google Earth’te gezegenimizin yanı sıra, gezegenler, cüce gezegenler, ay ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na bakabilme özelliği de eklendi.

‘Kaynak: © The Independent’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın