Gorillerinin göğsünü yumruklayarak vücut büyüklüklerini gösterdiği bulundu

Bilimsel dergi Scientific Reports’ta yayımlanan uluslararası bir çalışmaya göre, gorillerin vücut büyüklüğü, doğadaki mücadelelerinde sahip oldukları gücü ve rekabet kabiliyetlerini gösteriyor. Dağ gorilleri vücut ebatlarıyla rakip erkek gorilleri korkuturken, dişi gorilleri de çiftleşme için kendilerine çekebiliyor.

Araştırmacılar, göğüs yumruklarken vücut büyüklüğü fazla olan dağ gorillerinin daha küçük olanlara kıyasla düşük frekanslarda ses çıkardığını tespit etti. Bilim insanları, dağ gorillerinin bu frekanslar aracılığıyla vücut büyüklüğüne dair bilgileri karşı tarafa bildirdiğini ifade etti.

Max Planck Enstitüsü’nde evrimsel antropoloji üzerine çalışan Edward Wright, dağ gorillerinin göğüslerini yumruklamasının “hayvanlar alemindeki en tanıdık seslerden biri” olduğunu ve bu “gösterilerde vücut büyüklüğüne dair bilgilerin yer aldığını” ifade etti. Nesli tükenmekte olan gorillerin korunmasını amaçlayan Dian Fossey Goril Fonu’nun desteğiyle düzenlenen çalışmada bilim insanları, göğüs yumruklama süresinin ve sıklığının goriller arasında farklılık gösterdiğini de gözlemledi.

Araştırmacılar, bu durumun “göğüs yumruklama hareketinin gorillere ait bireysel izler taşıyabileceği ihtimaline işaret ettiğini” belirtti.

‘Kaynak: Independent Türkçe, Phys.orgFlorida News Times

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın