Hubble uzay teleskobu, yıkımın eşiğindeki dev bir yıldızı görüntüledi
Hubble uzay teleskobu, yıkımın eşiğindeki dev bir yıldızı görüntüledi

Hubble uzay teleskobu, yıkımın eşiğindeki dev bir yıldızı görüntüledi

NASA’nın internet sitesinde yayımladığı görüntülerdeki, AG Carinae isimli son çırpınışlarını yapan bu aşırı parlak yıldız, Dünya’dan 20 bin ışıkyılı uzakta yer alıyor.

Güneş’ten yaklaşık 70 kat daha büyük ve 1 milyon kat daha parlak olan AG Carinae, tamamen yok olmanın eşiğinde, yaşam mücadelesi veriyor. Hayal edilemeyecek seviyelerde radyasyonun dışarıya doğru itildiği yıldız, dış katmanlarında patlamalara sahne olacak kadar yüksek bir basınç seviyesine ulaşmış durumda. 

Görüntülerde de yer alan ve yıldızı çevreleyen gaz ve toz kabuğu yaklaşık 5 ışıkyılı genişliğinde. Bu, Güneş’in en yakın komşusu Proxima Centauri’yle arasındaki mesafeye eşit. Bu devasa yapı, yaklaşık 10 bin yıl önce meydana gelen bir veya daha fazla şiddetli patlamayla ortaya çıktı. Yıldız, tıpkı kapağı fırlayan kızgın bir çaydanlık gibi dış katmanlarını uzaya savurdu. Bilim insanlarına göre dışarı atılan madde Güneş kütlesinin 10 katı kadar.

Bu patlamalar, “parlak mavi değişken” diye nitelenen nadir yıldız türünün yaşam süresinde meydana gelen tipik olaylar. NASA’nın açıklamasına göre bu ultra parlak yıldızlar hızlı yaşıyor ve genç ölüyor. Söz konusu patlamalar da gözalıcı yıldızların çırpınma aşamasını teşkil ediyor.

Almanya’daki Ruhr Üniversitesi’nden gökbilimci Kerstin Weis, “Bu tür yıldızları incelemeyi seviyorum çünkü istikrarsızlıklarından etkileniyorum” ifadelerini kullandı.

“Kaynak: Independent Türkçe, NASA, Science Alert”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın