İğne fobisi yani tripanofobi nasıl aşılır? - Bilim ve Teknoloji
İğne fobisi yani tripanofobi nasıl aşılır?

İğne fobisi yani tripanofobi nasıl aşılır?

Yapılan bir çalışmada, yetişkinlerin %20’si ila %30’unun mustarip olduğu, bilimsel adı tripanofobi olan iğne korkusu yaşadığını ortaya çıktı. Peki bu fobi nasıl aşılır?

Sergen Yalçın

Psikiyatrist Jeffrey Ditzell ve hemşire Esbe Duncan’ın bu fobinin aşılması için verdiği ipuçları şöyle:

Yanlış bilgileri görmezden gelin: Duncan çoğu kişinin, Kovid-19 aşısının insanların vücutlarına mikroçip yerleştirmek için kullanıldığı iddiası yüzünden korktuğunu düşündüğünü söyleyerek, “Yanlış bilgileri önemsememek, ya da daha iyisi gerçekleri öğrenmek, aşı efsanelerinden kaynaklanan korkuyu azaltabilir.” ifadelerini kullandı.

Sürecin olumlu yönlerine odaklanın: Ditzell, aşı yaptırarak bir kişinin hem kendisini hem de sevdiklerini ölümcül bir hastalığa karşı koruyabileceklerini aklından çıkarmamasını istedi.

Toplumsal sorumluluk: İğneden korkan kişiler, aşı olarak toplumun diğer üyelerine karşı görevini yerine getirdiğini ve pandeminin sonuna bir adım daha yaklaşıldığını unutmamalı. Zira uzmanlar, böylece daha kararlı olunabileceğini ve korkunun azalabileceğini belirtti.

Yemek ve sıvı: Ditzell, yemek yiyerek ve sıvı tüketerek tripanofobi yüzünden yaşanan baş dönmesiyle baygınlık hissinin azaltılabileceğini ifade etti. Öte yandan randevuya aç ya da susuz gitmek, stresle korkuyu tetikleyebilir.

Lokal anestezi: Psikiyatristler, aşı olmadan önce görevlilerden enjeksiyon bölgesine anestezi yapılıp yapılamayacağının sorulmasını tavsiye etti. Çünkü bu, acıdan kaynaklı iğne fobisinden mustarip kişilere iyi gelebilir.

Derin nefes: Derin nefes almanın anksiyeteyi azalttığı biliniyor. Uzmanlar da buna işaret edip, aşılama sırasında derin nefes almanın rahatlık sağlayabileceğini söyledi.

En sevdiğiniz yeri hayal edin: Derin nefes alırken, gözlerinizi kapatıp sizi rahatlatan mekanları hayal edin. Duncan, “Nefes almak ve hayal etmek, endişeli insanları genellikle en kötü durumlarda bile sakinleştirebiliyor.” ifadesini kullandı.

İğneye bakmayın: Ditzell, korkuyu azaltmada en basit ve etkili yöntemlerden birinin enjeksiyon sırasında başka yöne bakmak olduğunu ifade etti.

Alternatif bir senaryo yazın: Kolunuzdaki acının iğneden değil, arkadaşınızın kolunuzu sıkmasından veya bir sivrisinek ısırığından (eğer sivrisinekten korkmuyorsanız) kaynaklandığını düşünün.

“Kaynak: Independent Türkçe, CNET”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın