İlaca dirençli Sıtma mutasyonu Afrika'da endişe yarattı - Bilim ve Teknoloji
İlaca dirençli Sıtma mutasyonu Afrika’da endişe yarattı

İlaca dirençli Sıtma mutasyonu Afrika’da endişe yarattı

The Lancet Infectious Diseases adlı akademik dergide yayımlanan çalışma, Ruanda’daki “Plasmodium falciparum” parazitindeki mutasyonların, sıtmalı çocuklara uygulanan ortak tedavilerin etkinliğindeki azalmayla ilişkili olduğunu ilk defa ortaya koyuyor.

Ruanda’daki üç bölgede (Masaka, Rukara ve Bugarama) gerçekleştirilen çalışmada Plasmodium falciparum enfeksiyonu tedavisi gören 6 aylık ve 5 yaş arasındaki 224 çocuk gözlemlendi. Çalışma, Pfk13 R561H isimli mutasyonun, gecikmiş parazit temizlenmesiyle ilişkili olduğunu ortaya çıkardı.

Mevcut tedavilerin etkinliği yüksek kalsa da, çalışmanın yazarları mutasyonların yayılımını takip etmek için Ruanda ve komşu ülkelere yönelik daha yoğun gözetim çağrısında bulundu. Çalışmada aynı zamanda, mutasyonların daha önceki çalışmalarda saptandığından daha yaygın olduğu keşfedildi. Bu durum, mutasyonların daha uzağa yayılabileceğine dair endişe uyandırdı. Kigali’deki Ruanda Biyomedikal Merkezi’nden, araştırmanın başyazarı Dr. Aline Uwimana, şu ifadeleri kullandı;

Mutasyonlar kendiliğinden ortaya çıkabilir ve önceki çalışmalar izole edilmiş direnç vakalarına işaret ediyordu. Yeni çalışmamız ise dirençli izolatların daha yaygın hale gelmeye başladığını ve en önemlisi de klinik sonuçlarla (gecikmiş parazit temizlenmesi) ilişkilendiğini gösteriyor.

Dünya çapında 229 milyon sıtma vakası olduğu tahmin edilirken, 2019’da söz konusu hastalık sebebiyle 409 bin kişi hayatını kaybetti. Bunların 274 bini 5 yaş altı çocuklar oluşturuyordu. Tüm sıtma vaka ve ölümlerinin % 90’ından fazlasının Afrika’da meydana gelmesi uzmanlar arasında, kıta genelinde ilaç direncinin ortaya çıkması olasılığına dair endişe yaratıyor.

‘Kaynak: © The Independent’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın