İngiliz Arkeologlar 5.000 Yıllık Parmak İzi Keşfetti - Bilim ve Teknoloji
İngiliz Arkeologlar 5.000 Yıllık Parmak İzi Keşfetti

İngiliz Arkeologlar 5.000 Yıllık Parmak İzi Keşfetti

İngiliz arkeologlar, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan arkeolojik alan Ness of Brodgar bölgesinde Neolitik döneme ait çanak çömlek koleksiyonunun incelenmesi sırasında 5.000 yıllık bir parmak izi bulduklarını bildirdi. Araştırmacılar buldukları izin, çömlek yapan zanaatkarın, ıslak kile dokunarak oluştuğunu düşünüyor.

Parmak izi, ilk olarak çanak çömlek parçalarını inceleyen bir seramik ustası tarafından fark edildi. Arkeologlar daha sonra bununla ilgili daha fazla ayrıntı öğrenmek için, Yansıtma Dönüşümü Görüntüleme tekniği kullandılar. Bu teknik, çeşitli ışık koşulları altında çekilen birden fazla fotoğrafın, daha sonra bilgisayar yazılımı kullanılarak nesnenin oldukça ayrıntılı bir modelini oluşturuyor. İzle ilgili artaştırma ekibinin lideri Nick Card, şu ifadeleri kullandı;

Ness of Brodgar gibi yüksek statülü bir sitede çalışmak, güzel binaları ve çarpıcı eserleriyle, bu inanılmaz kompleksin arkasındaki insanları unutmak çok kolay olabilir. Ancak bu keşif, bu insanları gerçekten geri getiriyor. Yaptığımız analizler parmak izinin bize 5.000 yıl önceki Neolitik Orkney halkıyla son derece kişisel, dokunaklı bir bağlantı sağlıyor.

‘Kaynak: Sputniknews’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın