İngiltere’de bir yamaca kazınmış 55 metrelik adam figürünün sırrı çözüldü

İngiltere’de bir yamaca kazınmış 55 metrelik adam figürünün sırrı çözüldü

Arkeologlar, İngiltere’de bir yamaca kazınmış doğurganlıkla ilişkilendirilen 55 metrelik Cerne Abbas Devi’nin yaklaşık 10. yüzyılda yapıldığı ortaya çıktı.

Şimdiye kadar bilim insanları, İngiltere’nin güneybatısındaki Dorset’te bir yamaçta, elinde orantısız derecede büyük bir sopayla resmedilen figürün, Roma döneminde veya hatta 17. yüzyılda yapıldığını düşünüyordu. Ancak İngiltere’nin tarihi eserleri ve doğal güzellikleri koruma kurumu U.K. National Trust’ın yürüttüğü yeni bir arkeolojik çalışma, Cerne Abbas Devi isimli figürü 10. yüzyıla, geç Sakson dönemine kadar dayandırdı.

Figürle ilgili bilinen en eski referans 1694’e aitti. Bu da figürle ilgili yüzlerce yıllık tarihi belgelerin bir şekilde gözden kaçtığı anlamına geliyor. Çalışmaya katılan bağımsız jeoarkeolog Mike Allen, “Bu beklediğimiz bir şey değildi. Herkes yanılıyormuş. Bu da bu sonuçları daha da heyecan verici hale getiriyor.” dedi.

Figür, İngiltere’nin güneyindeki Cerne Abbas köyüne bakan bir yamaçta hendekler kazılıp sonra beyaz tebeşirle doldurularak yapılmıştı. Yeni araştırmada figürün hem ayak tabanlarını hem de dirseklerini kazan araştırmacılar, topladıkları toprak örneklerini inceledi.

Araştırma ekibi, tebeşirde ve hendeklerin yanındaki toprakta kuvars taneleri aradı. Optik olarak uyarılmış lüminesans tarihlemesi adı verilen bir yöntemle bu kuvars tanelerinin güneş ışığına en son ne zaman maruz kaldığını belirleyebildi. Bulgular, en eski tebeşiri MS 650 ile 1310 arasına tarihlendirdiler. Dev muhtemelen bu tarihler arasında bir noktada yaratılmıştı.

Arkeologlar, figürün muhtemelen bu aralığın ortasına denk gelen M.S. 980’da yapıldığını düşünüyor. National Trust’ın kıdemli arkeologlarından Martin Papworth, şu ifadeleri kullandı;

Yakındaki Cerne Manastırı M.S. 987’de kuruldu. Bazı kaynaklara göre manastır, yerlileri ‘Heil’ veya ‘Helith’ diye bilinen bir Anglo Sakson tanrısına duydukları inançtan vazgeçirmek için kurulmuştu.

“Kaynak: Independent Türkçe, Livescience, Arkeofili”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın