İngiltere’de pandemi sırasında boşanma sayısı %95 oranında arttı

İngiltere’de hukuk bürolarına gelen boşanma taleplerinin, pandeminin ardından %95 oranında arttığı ve başvuruların çoğunlukla kadınlar tarafından yapıldığı tespit edildi.

İngiltere’nin en büyük aile hukuku firmasının paylaştığı veriler, geçen yıl ocak ve mart arasında gerçekleşen 4 bin 505 talebin, bu yıl ocak ve mart arasında 8 bin 801’e çıktığını gösteriyor.

Ülke genelinde 400 kişiyle anket yapan Stowe Family Law adlı hukuk firması, koronavirüs krizi sırasına ayrılan ya da boşanan çiftlerin yaklaşık 4’te üçünün pandemi başlamadan önce aralarında bir gerilim olmadığını ifade ettiklerini ortaya çıkardı. 

Anket, çiftlerin yollarını ayırmalarındaki başlıca sebebin birlikte çok fazla vakit geçirmeleri olduğunu, katılımcıların neredeyse çeyreğinin bunun çok fazla tartışmaya yol açtığını söylediğini ortaya koydu. 

10 kişiden ikisi ekonomik sıkıntıları gerekçe gösterirken, aynı oranda kişi de eşleri ya da partnerlerinden uzaklaştığını hissettiğini söyledi. İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi’nin verileri, İngiltere ve Galler’de 1949’dan beri kadınların boşanma işlemlerini başlatmasının erkeklere göre daha olası olduğunu ve 2019’da erkekler ve kadınlar arasındaki boşanmaların yaklaşık yüzde 62’sini kadınların talep ettiğini gösterdi.

Bu oran önceki seneyle aynı miktardayken boşanma başvurusu yapan kadınlar ve erkekler arasındaki cinsiyet dengesizliği son yıllarda azaldı. Kadınların boşanma davalarının %72’sini açmasıyla zirve yapan 1992’den bu yana %10 düşüş gerçekleşti. Stowe Family Law firmasının yönetici ortağı Emma Newman, şu ifadeleri kullandı;

Bana hukuki danışmanlık talebiyle gelenlerin listesini inceledim. Bakarken ‘Bu adam aldatmış, bu adam saldırganmış, bu adam gerçekten hoş olmayan davranışlar sergilemiş’ diyordum.

Listeme baktığımda, erkek müvekkillerim bile olsa, ister davranış tarzına ister aldatmaya bağlı olsun erkeğin hatasına dayanan boşanma talebi daha fazla. Durum önemli ölçüde böyle. Ama eşleri anlamsız davranan erkek müvekkillerim de var.

Terapistlerin konuşabilecekleri bir süpervizörleri olur. Biz de bir süpervizyon sistemi başlatıyoruz. Böylece eğer çalışanların akıl sağlıkları işlerinde ortaya çıkan duygular nedeniyle etkilenirse, konuşabilecekleri biri olacak. Her avukatın 40 ila 50 arasında müvekkili var.

22 yıldır hukuk danışmanlığı yapan Newman, boşanmalarla uğraşmanın gergin bir iş olduğunu ve bazı firmalardaki tecrübesiz avukatların müşterilerinden “korkunç hikayeler” dinlemeyi özellikle zor bulduklarını ifade etti.

Newman, pandeminin “çoktan çatlaklar oluşan” ilişkileri görünür kıldığını söyledi ve halk sağlığı krizinden önce evde çalışmaya daha az vakit harcandığını, arkadaşları ya da aile üyelerini görmenin daha mümkün olduğunu ekledi.

aAlkolik ya da şiddet eğilimli ya da sana iyi davranmayan biriyle aynı çatı altında sıkışıp kalmak zor.

Pandemi halihazırda var olan gerilimleri şiddetlendiriyor. Çiftler birbirinden ayrı düşmüş ya da farklı doğrultulara yönelmiş olabiliyor ve bunu birlikte daha çok zaman geçirene kadar fark etmiyorlar. Bu durumlar gerçekten üzücü, aslında kimsenin suçu yok. Diğer yandan pandemi kişileri hayatlarını yeniden gözden geçirmeye itti.

“Kaynak: © The Independent”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın