İngiltere'deki Roma mezarlığında kafası kesilmiş 17 iskelet bulundu
İngiltere’deki Roma mezarlığında kafası kesilmiş 17 iskelet bulundu

İngiltere’deki Roma mezarlığında kafası kesilmiş 17 iskelet bulundu

İngiltere’deki Roma mezarlıklarında kafası kesilmiş 17 insan iskeleti bulan arkeologlar, Roma İmparatorluğu’nun buradaki hakimiyetinin zayıfladığı bir döneme ışık tuttu.

Roma İmparatorluğu, İngiltere topraklarının bazı kısımlarını 400 yıl boyunca milattan sonra 410’a kadar yönetti. Fakat üçüncü yüzyılın sonlarında bölgedeki hakimiyeti zayıfladı.

Arkeologlar, Romalıların bölgede kontrolü sağlamak için ölüm cezasına sarıldığını kaydetti. Zira cezası ölüm olan suçların sayısının bu dönemde 14’ten 60’a yükseltildiği ifade edildi.

Araştırmacılar, 2001-2010 arasında yapılan kazılarda Londra’nın kuzeyindeki Cambridgeshire’da bir çiftliğin yanında üç küçük Roma mezarlığı keşfetti. Buradaki kalıntıları inceleyen araştırma ekibi, geçen ay hakemli bilim dergisi Britannia’da yayımlanan makalede, 52 iskeletten 17’sinin kafasının kesik olduğunu yazdı. Bu sayının, diğer Roma mezarlıklarına göre “son derece yüksek” olduğu açıklandı.

Kazıları yöneten arkeolog Isabel Lisboa, Cambridgeshire’daki mezarlıklara gömülen kişilerin kafasının yüksek ihtimalle suçlarından dolayı kesildiğini söyledi. Lisboa, yapılan analizler doğrultusunda bu kişilerin canlıyken kafalarının kesildiği sonucuna vardıklarını söyledi. Bulgular, kafa kesmenin ağır bir bıçakla arkadan tek darbeyle yapıldığını gösterdi. Öte yandan 13 iskeletin yüzüstü gömüldüğü kaydedildi. Araştırmacılar bunun nedeninin suç veya ailenin ölen kişiden utanması olabileceğini söyledi.

Yayımlanan makalede bazı kafaların ayakların yanına yerleştirildiği yazıldı. Bunun, “ruhların gökyüzüne yükselmesini engelleme” amacıyla yapıldığı düşünülüyor. DNA ve diş minesi analizi, Romalıların İskoçya ve Alpler gibi farklı bölgeden halkları bölgeye getirip çalıştırdığını ortaya koydu. Lisboa “DNA analizi, bölgede 9 farklı grup olduğunu gösteriyor” dedi.

“Kaynak: Independent Türkçe, VICE, Live Science”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın