İngiltere’nin pazartesine kadar sürü bağışıklığı eşiğini geçmesi bekleniyor
İngiltere’nin pazartesine kadar sürü bağışıklığı eşiğini geçmesi bekleniyor

İngiltere’nin pazartesine kadar sürü bağışıklığı eşiğini geçmesi bekleniyor

Londra Üniversitesi Akademisinin yaptığı modellemeye göre, koronavirüse karşı koruması olan kişilerin sayısı 12 Nisan’da yüzde 73,4’e ulaşacak. Profesör Karl Friston verilerin, nüfusun yaklaşık %70’inin bağışıklığı olduğu anlamına geldiğini vurguladı.

Modellemede, 14 Mart’a kadar nüfusun yaklaşık %54’ünün antikora sahip olduğunu ortaya koyan veriler esas alındı. Ayrıca o tarihten beri 7,1 milyon kişiye ilk doz aşılarının yapıldığı ve yaklaşık 100 bin kişinin virüse yakalandığı, buna ek olarak nüfusun yaklaşık %10’unun da diğer virüs türlerine maruz kaldıkları için doğal bağışıklık geliştirdiği değerlendirildi. Londra Üniversitesi Akademisi’den Profesör Karl Friston şu ifadeleri kullandı;

Sürü bağışıklığı tahminleri beni şaşırttı. Bununla birlikte, yetişkinlerin %50’sinden fazlasının aşı olduğu, halkın yaklaşık %42’sinin virüse maruz kaldığı ve yaklaşık %10’unun da önceden bağışıklığı olduğu düşünüldüğünde tahminler dikkate değer.

İngiltere’de Kovid-19 nedeniyle bugüne kadar 126 bin 927 kişi hayatını kaybetti. Kasım ayından itibaren daha hızlı yayılan ve daha öldürücü olan virüsün yeni bir türünün etkisi altına giren ülkede, aralık ayında günlük vakalar 80 bini geçmişti. Ancak hem karantina hem de hızlı aşılamanın etkisiyle vakalar ve ölümler azalmaya başlamış, son haftalarda günlük vaka sayısı 3 binin, ölümler de 50’in altına düşmüştü.

Ülkedeki son rakamlar 31,7 milyon kişiye ilk doz, 5,6 milyon kişiye de ikinci doz aşının yapıldığını gösteriyor.

‘Kaynak: Independent Türkçe, AA’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın